08.11.2018 / Úspory


Neúspornému osvětlení odzvonilo. Po zákazu klasických žárovek byly omezeny halogeny. Na trhu je velké množství druhů LED žárovek. Podle čeho vybírat?

Klasická žárovka

V roce 2009 se postupně začaly stahovat z trhu obyčejné žárovky, zákaz se nedříve dotknul 100 W žárovek a pokračoval až do roku 2012, kdy se z trhu postupně začaly stahovat i 40W žárovky.

Halogenová žárovka

Důvodem je skutečnost, že běžná žárovka je neúsporná, přemění pouze 4 až 5 % energie na potřebné světlo a zbytek na nežádoucí teplo.

Od září 2018 navíc skončila éra i halogenovým žárovkám. Vhodným zdrojem domácího osvětlení tedy zůstaly kompaktní zářivky, také známé jako „úsporné žárovky“, nebo LED osvětlení.

LED osvětlení se zlepšilo

Už jsou pryč doby, kdy na okraji regálů bylo ke koupi pár LED žárovek za poměrně vysokou cenu a s nízkou svítivostí.

„Od Evropské unie je to určitě logický krok zapadající do série opatření snižujících emise škodlivých látek. Na trhu jsou úsporné světelné zdroje LED, které již dospěly do stádia, kdy jsou cenově dostupné a zároveň vyprodukují více světla s menší spotřebou energie oproti halogenovým žárovkám,“ sdělil magazínu E15.cz Lukáš Rymer ze společnosti LED Solution, která provozuje eshop s LED osvětlením.

Hlavním technologickým pokrokem u LED osvětlení je čím dál tím vyšší schopnost přeměnit přijatou energii, tedy Watty (W), na světlo, tedy svítivost v Lumenech (lm). Nyní tedy LED žárovka se spotřebou 5 W dosáhne stejné svítivosti jako dříve 40 W žárovka.

Zlepšuje se také cena za LEDky. Oproti dřívějším několika stovkám za 5 W LED žárovku do patice E27 koupíte tu samou přibližně za 60 Kč. Návratnost investice do nového osvětlení je tedy mnohem rychlejší.

Výrazným rozdílem oproti klasickým žárovkám je i vyšší životnost LED. Standardní žárovka vydrží okolo 1 000 hodin, zatímco LED žárovka vydrží 20 000 hodin (samozřejmě podle výrobce a kvality zpracování). V prodeji tak najdete LEDky i s 5 letou zárukou.

LEDky svítí už přes 100 let

První zmínka o LED diodách padla v roce 1907 v časopise Electrical World, autorem článku byl Henry J. Round. V roce 1921 Oleg Losev provedl první výzkum na světlo emitujících LED diodách.

Na něho navázali další inovátoři. Například Nick Holonyak vyvinul červenou diodu. Později se přidaly diody ostatních barev. Zajímavostí je, že bílé LED světlo bylo vyvinuto až jako poslední. V roce 2006 byly vyrobeny první světelné diody se svítivostí 100 lumenů na 1 watt. V současnosti jsou vyráběny diody se svítivostí i 250 lumenů na 1 watt.

Více světla za méně peněz

Parametry LED osvětlení se neustále zlepšují. Zatímco dříve byly LED žárovky kritizovány za nepříjemné chladné světlo a vysokou cenu, dnes to již neplatí. Pokud se zastavíme u barevného tónu, tak na trhu jsou LED žárovky, jejichž světlo se podobá obyčejné žárovce. Jen s tím rozdílem, že spotřebují o 80 % energie méně, což ve výsledku může znamenat průměrnou úsporu 200 korun ročně.

Barvy světla

Pro místa odpočinku, například do obývacího pokoje, jsou doporučovány LED žárovky s teplejší barvou svitu. Naopak pro pracovní místa, do kuchyní nebo koupelen, lze zvolit chladnější tóny.

Pro dobrou orientaci v barvách svitu vám poslouží níže uvedená škála. Barevná teplota se měří v kelvinech (K) a již zmíněná teplá bílá se pohybuje do 2700 K, naopak chladná bílá vyzařuje 3000 K a více.

(zdroj:eshop.ledsolution.cz)

LED žárovky, pásky, bodovky a další provedení

LED osvětlení není výhodné pouze kvůli úsporám. Je oblíbené i díky své variabilitě. Žárovky se vyrábí pro širokou škálu patic jako jsou E14, E27, E40, GU10, G4, G24 apod. Populární jsou hlavně LED pásky, které velmi dobře poslouží jako doplňkové osvětlení, ale i jako hlavní zdroj světla například v kuchyni. Klasické trubicové zářivky můžete jednoduše vyměnit za LED zářivky a pro osvětlení větších (například pracovních) ploch jsou k dostání LED reflektory nebo LED panely.

Na trhu naleznete i tzv. retro LED, to jsou žárovky podobné běžným „edisonkám“, jen s tím rozdílem, že v baňce není wolframové vlákno, ale LEDky. U některých LED se navíc nemusíte omezovat jednou barvou svitu, LEDky s označení RGB hrají celou škálou barev, dostanete k nim ovladač a barvu si můžete sami měnit například na červenou nebo zelenou.

LED žárovka
LED pásek
LED zářivka
LED reflektor
retro LED žárovka

Článek vznikl ve spolupráci se společností LED Solution.