21.07.2016 / Úspory


Zabouchnuté klíče před víkendem. Bojler, který odmítá poslouchat. To jsou situace, kdy potřebujete rychlou pomoc.

Nehody všedního dne bývají součástí pojištění domácnosti a zpravidla jsou omezeny počtem výjezdů, plněním nebo časem. Pokud se na to nechcete nebo nemůžete ohlížet, mohou se i docela prodražit. Často se stává, že na ně v momentě podpisu smlouvy nedojde řeč, a vy tak ani nevíte, že je můžete využívat. 

A přitom řešení, které v takové situaci chcete, musí být rychlé a ideálně nonstop, bez náročného zařizování a za cenu, která vám neudělá díru do rozpočtu. Odpovědí jsou asistenční služby.

Trocha historie

Pojistné podvody se nekonají

Samotné nastavení asistenčních služeb je takové, že pojistná událost v rámci asistenčních služeb se neduplikuje v běžném pojištění domácnosti.

Asistenční služby tak, jak je znáte dnes, vznikly z pojištění. A to má původ v čisté lidské solidaritě. První spolky pro zajištění vznikaly tak, že všichni členové přispívali pro ně nepatrnou částkou – a měli tak jistotu, že kdyby se komukoliv z nich něco stalo, existuje „fond oprav“. Tím, jak se společenství zvětšovala, úloha pokladníka byla postupně více a více oficiální, až dospěla do dnešní podoby pojišťoven.

Ruku na srdce, každý z nás nemá v telefonu uložená čísla na instalatéra, plynaře, elektrikáře, zámečníka, klempíře, opraváře praček, myček a lednic, ... Zato uložit si jedno číslo, které za vás všechno zařídí, a vy se tak můžete rychleji vzpamatovávat z úvodního šoku, už stojí za zvážení. A kromě nervů často ušetříte i peníze.

Asistenční služby „za hubičku“

Asistenční služby dnes najdete jako součást mnoha služeb a už nejsou jen výsadou pojišťoven. Struktura jejich náplně se mění, stejně jako měsíční nebo roční paušál, který za možnost jejich využití platíte. Co ale mají společného, je to, že celková částka za rok je zanedbatelná v porovnání s koupí nového spotřebiče nebo samostatně placeného výjezdu řemeslníka.

ČEZ asistenční služby

Rozsah asistenčních služeb společnosti ČEZ byl stanoven na základě průzkumu, co by lidé nejčastěji využívali. Dalším významným rozdílem jsou pojistné limity a počet pojistných událostí v roce, což zde neexistuje.

ČEZ Asistent

Za 120 Kč ročně kryje výjezd elektrikáře, instalatéra, topenáře a plynaře včetně jejich práce a drobného materiálu, jako jsou šroubky, těsnění apod. Služba vám pomůže se zablokovanými dveřmi nebo opravou elektrického a plynového spotřebiče. Pojistné plnění je tu do výše 5 000 Kč.

ČEZ Asistent Plus

Vyšší pojistné plnění pak nabízí vyšší varianta služby, konkrétně do 10 000 Kč, a v pojistném máte navíc zahrnutý výjezd, práce a náhradní díly. V ceně je i drobný materiál a opravy spotřebičů. Za 399 korun ročně si tak vlastně prodloužíte záruku až na 10 let. Pokud je spotřebič neopravitelný, bude vám vyplacena finanční kompenzace na základě aktuální ceny.

Vybranou variantu si snadno sjednáte na některém z kontaktních míst Skupiny ČEZ.

Když máte „svého“ řemeslníka

Jakmile nahlásíte pojistnou událost, asistenční centrála vám zpravidla doporučí „svého“ prověřeného technika s optimálními cenami. Může se ale stát, že technik nebude schopen do stanovené doby dorazit nebo vaši značku neopravuje – pak můžete sami nabídnout vlastního opraváře. Pokud s ním má asistenční centrála uzavřenou smlouvu, jeho výjezd bývá hrazený podle podmínek asistence. Pokud smlouva není, opravu zaplatíte vy a vzniklé náklady vám mohou být zpětně uhrazeny.

Dejte si ale pozor, aby na faktuře byly rozepsány práce, materiál a doprava; originál dáváte tomu, s kým máte asistenční služby uzavřené. Smluvní partner poté většinou proplatí částku oproti originálu faktury. Nemusí ale dojít k tomu, že dostanete zaplaceno vše – pokud by byl řemeslník výrazně dražší, než je obvyklá cena v kraji, zpravidla vám proplatí jen tu část, která odpovídá ceně, již si účtují smluvní dodavatelé asistenčních služeb. Konkrétní podmínky služby najdete vždy v pojistné smlouvě.

Asistenční služby ČEZu opraví

Elektrické spotřebiče

  • Ledničky, mrazničky, chladničky
  • Pračky a sušičky
  • Myčky, trouby (kromě mikrovlnných), sporáky, digestoře
  • Průtokové ohřívače vody, zásobníkové ohřívače vody
  • Elektrické kotle, elektrické ohřívače vzduchu
  • Televizory, set-top boxy, zařízení pro příjem satelitního signálu pro televizní přenos

Plynové spotřebiče

  • Sporáky a vařiče
  • Kotle, průtokové ohřívače, ohřívače vzduchu
Sdílejte:
Témata článku:
domácnostpojištění