Praskání žárovek v bytě

Tady bude hlavní text dotazu Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ipsum quidem ex aliquam, provident quasi molestias, impedit nisi officia necessitatibus sapiente tempore consequatur cumque rem eos et quo sit deserunt culpa.

Pro vkládání příspěvků musíte být přihlášen.

Uživatel

Daniel

26. 08. 2016 19:09

Máme v celém době špatně udělanou elektřinu a dochází patrně k nějakým přepětím. Velmi často u nás dochází k "praskání" žárovek a to i drahých úsporných. Jsou nějaké žárovky, které jsou odolnější proti podobným věcem a třeba i úsporné?

Expert

Martin Sajbert, Philips Lighting

01. 09. 2016 10:42

Dobrý den, pokud jsou hodnoty pravidelně nad 245-250V, nevydrží to dlouhodobě žádný zdroj. Pokud bychom se bavili o LED, tak je využití pravděpodobně možné – ovšem životnost bude tak poloviční oproti uváděným hodnotám, je ale třeba to vyzkoušet.

Uživatel

Miloš Křivka, Elektro-Křivka

01. 09. 2016 17:12

V popsané bytové instalaci je pravděpodobně vyšší napětí ,než napětí na které jsou konstruovány instalované žárovkové světelné zdroje. Normové napětí je 230V +/- 10% .To znamená 207 až 253 V . Po změření síťového napětí v různém časovém období se zjistí maximální hodnota napětí v objímce svítidla . Světelné zdroje je nutno zvolit na takové napětí, které bylo max.naměřeno. Např. při 239V je nutno zvolit sv.zdroj na napětí 240V .Tento údaj je na obalu ,případně v tech.dokumentaci a je vyražen na objímce,nebo vytištěn na baňce zdroje. Jako další varianta je možné do obvodu zapojit stmívač,který při správném nastavení sníží maximální výstupní hodnotu pro napájení svět zdroje. Jakýkoli zásah do elektrické instalace (elektroinstalace je dle zákona vyhrazeným technickým zařízením) může provádět pouze osoba s elektrotechnickým vzděláním a platným osvědčením dle Vyhl.50/78 Sb. Miloš Křivka Elektro-Křivka (http://www.elektrokrivka.cz/)

Uživatel

Daniel

02. 09. 2016 16:06

Děkuji moc za vaše odpovědi. Objednám si tedy elektrikáře a zeptám se na ten stmívač. O tom jsem dosud neslyšel.

  Nejčtenější blogeři

  David Berka

  David Berka

  počet článků: 1
  Miroslav Štechr

  Miroslav Štechr

  počet článků: 2