FVE + akubaterie v paneláku

Tady bude hlavní text dotazu Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ipsum quidem ex aliquam, provident quasi molestias, impedit nisi officia necessitatibus sapiente tempore consequatur cumque rem eos et quo sit deserunt culpa.

Pro vkládání příspěvků musíte být přihlášen.

Uživatel

Tomáš Peroutka

04. 08. 2016 07:46

Dobrý den, bydlím v paneláku s třemi vchody a 48 byty. Napadla mne realizace FVE na střechu + akubaterie. Energie by se využívala na společnou spotřebu (3 výtahy, osvětlení spol. prostor + např. ohřev vody pro společnou spotřebu v místnosti bývalé prádelny). Střecha domu je plochá, rozměry cca 54x11 m s možným využitím cca 2/3 plochy. Zajímá mne, zda je reálná návratnost investice do tohoto systému do 15-20 let od spuštění.

Expert

Pavel Macháček

08. 08. 2016 18:59

Dobrý den, návratnost závisí především na množství vyrobené energie, kterou dokážete zároveň spotřebovat a na ceně za kWh elektřiny, kterou nakupujete. Pro výpočet návratnosti je pak nutné znát nejen množství spotřebovávané energie, ale i rozložení této spotřeby během dne a během roku. Obecně je společná spotřeba v bytových domech poměrně malá a především ve večerních hodinách (osvětlení) – v tomto případě nelze výrobu z FVE příliš využít. Doplnění systému o baterie využití zefektivní, na druhou stranu celý systém významně prodraží a je velmi obtížné dosáhnout požadované návratnosti. Ve Vašem případě, kdy se jedná o poměrně velký bytový dům a píšete i o spotřebě na přípravu teplé vody. Doporučuji oslovit dodavatelské společnosti FVE, které by Vám měli dokázat zpracovat konkrétní řešení pro Váš dům včetně výpočtu návratnosti. Případně se můžete obrátit na energetického specialistu, který Vám bude schopen nabídnout nezávislé posouzení.

  Nejčtenější blogeři

  David Berka

  David Berka

  počet článků: 1
  Miroslav Štechr

  Miroslav Štechr

  počet článků: 2