02.02.2017 / Domov


Pokud se budete chtít vyhnout letním vedrům, začněte plánovat klimatizaci teď hned. Později už bude skutečně pozdě.

Možná se to bude zdát jako příliš velký předstih, plánovat klimatizaci v době, kdy se venkovní teploty drží kolem nuly. Opak je ale pravdou. Pokud začnete s plánováním klimatizace právě začátkem roku, máte jistotu, že ji budete mít hotovou a funkční v době, kdy udeří první vedra.

Princip fungování klimatizace

Zařízení pracuje na úpravě vzduchu uvnitř budovy, kdy ústřední částí klimatizace je tepelný výměník, který mění teplotu vzduchu změnou poměru vlhkosti, tedy odčerpáním tepelné energie. Další částí je systém pro odvádění odebraného tepla v místnosti pomocí odpařování chladicí kapaliny v potrubí. Ta je ochlazována ve venkovní jednotce, kde dojde ke zkondenzování chladiva a předání tepla do okolí.

Jaké typy klimatizace existují

Klimatizace se obecně dělí na stacionární (pevné) a mobilní. Do stacionárních patří jednodílné, dvoudílné (split) nebo vícedílné (multisplit). Ve stručnosti přinášíme přehled konkrétních příkladů.

Stacionární klimatizace

Stacionární klimatizace jsou klimatizační jednotky určené k pevné instalaci. Dělí se na:

 • Nástěnné — dvě části propojené měděným potrubím, kdy venkovní jednotku můžete umístit na střechu, venkovní stěnu nebo balkon.
 • Podstropní — klimatizace se umisťuje většinou pod okno. Je složena ze dvou jednotek. Její nevýhodou je horší cirkulace vzduchu a v porovnání s multisplitem i vyšší cena.
 • Kazetové — přístroj je schopný distribuovat ochlazený vzduch do dvou či čtyř stran (multisplit).
 • Kanálové — samotná chladicí jednotka se umisťuje mimo ochlazovaný prostor, ve kterém jsou viditelné pouze vzduchové výdechy (splity).
 • Okenní — instalují se do připraveného otvoru ve stěně či okně. Kvůli nevhodné estetice a nepříjemnému hluku se používají spíše v průmyslových prostorech. A navíc snižují množství světla, které proudí oknem dovnitř.

Výhody stacionární klimatizace

Stacionární klimatizace se systémem „split“ (výparník a kompresor jsou od sebe odděleny) vyžadují odbornou montáž. Výhodou je, když její instalaci plánujete společně se stavbou nebo rekonstrukcí. Další výhodou je, že tyto klimatizace mají v porovnání s těmi mobilními vyšší výkon a jejich chlazení je účinnější. Klimatizace se systémem „multisplit“ zvládnou dobře ochladit i více místností najednou.

 

Mobilní klimatizace

Mobilní, neboli kompaktní klimatizace se vyznačují svou snadnou manipulací a zapojením bez nutnosti velkých stavebních úprav – zde je pouze nutné zajistit vývod mimo objekt, například pootevřeným oknem nebo otvorem ve zdi. Mobilní klimatizace je vhodná k ochlazování menších prostor, ideálně jen jednoho pokoje.

Výhody mobilní klimatizace

V případě, že hledáte jednoduché řešení za nižší pořizovací cenu, je vhodné využít mobilní klimatizace. V tomto případě odpadá starost s instalací a speciální montáží. Největším problémem je odvod vzduchu pomocí instalované hadice, pro kterou je nutné vytvořit buď otvor ve zdi, nebo ji lze vystrčit z pootevřeného okna. Nevýhodou je hlučnost zařízení a v případě pootevřeného okna nižší účinnost. 

Klimatizací můžete i lehce přitopit

Prakticky bez výjimky nabízí aktuální klimatizační technika i možnost přitápění v chladném období roku. Některé z nich pracují na principu tepelného čerpadla. Teplota v místnosti se zvyšuje prakticky ihned po zapnutí, klimatizaci ale není vhodné používat jako jediný zdroj tepla – ať už kvůli spotřebě, hlučnosti, nebo výkonu.

Co je důležité zohlednit při plánování klimatizace

 • Kolik místností, resp. jak velký prostor chcete ochlazovat.
 • Zda váš domov nevyžaduje speciální technické řešení, které projekt prodraží.
 • Kolik chcete za klimatizaci zaplatit.
 • Jak často ji budete využívat (v chladnějších obdobích roku můžete přitápět).
 • Design a hlučnost vnitřní jednotky.
 • Dostupnost náhradních dílů.
 • Kvalitu tepelné izolace domu nebo bytu.
 • … další tipy najdete v článku Jak se nespálit při instalaci klimatizace

Při plánování jsou obecně dva různé postupy. Buď klimatizaci plánujete při stavbě nebo rekonstrukci, anebo do již hotového bydlení. V každém případě je vhodné vytvořit si projekt, kudy vést rozvody napájení, chladicí kapaliny a vzduchotechniky. 

Co řešit v projektu stacionární klimatizace

 1. rozvody napájení a vzduchotechniky
 2. umístění nosné konzole na venkovní fasádu
 3. montáž a zprovoznění vnější a vnitřní jednotky v hotových částech stavby
 4. skrytí spojovacích dílů pod plastové kryty
 5. napojení jednotky na samostatný elektrický jistič

Kolik stojí klimatizace

 • Mobilní – od 5 000 Kč, podle typu zvolené klimatizace.
 • Stacionární – split – od 15 000 Kč, podle typu zvolené klimatizace.
 • Stacionární – multisplit – od 40 000 Kč, podle množství jednotek, délky rozvodů a technického řešení rozvodu kondenzátu i chladicí kapaliny (nutnost instalace miničerpadel, rozvodu elektřiny apod.).

Orientační kalkulace instalace klimatizace se systémem split do bytu
Dvě menší místnosti

Popis / materiál / zařízení / množství Cena celkem bez DPH
Venkovní jednotka (výkon 5 kW) — 1 ks 30 000 Kč
Vnitřní nástěnná klimatizace (2,6 kW) — 2 ks 12 000 Kč
Měděné propojovací potrubí, izolace, chladivo, kabeláž 9 000 Kč
Montáž, uvedení do provozu 9 000 Kč
Celková cena bez DPH 60 000 Kč


Orientační kalkulace instalace klimatizace se systémem split do rodinného domu
Jedna větší a dvě menší místnosti

 
Popis / materiál / zařízení / množství Cena celkem bez DPH
Venkovní jednotka (7,1 kW) — 1 ks 45 000 Kč
Vnitřní nástěnná klimatizace (2,6 kW) — 2 ks 12 000 Kč
Vnitřní nástěnná klimatizace (3,5 kW) — 1 ks 8 000 Kč
Měděné propojovací potrubí, izolace, chladivo, kabeláž 10 000 Kč
Montáž, uvedení do provozu 9 000 Kč
Celková cena bez DPH 84 000 Kč


Orientační přehled výkonu klimatizace podle objemu klimatizovaného prostoru
Jak výkonnou klimatizaci budete potřebovat, si můžete orientačně spočítat v naší kalkulačce klimatizace

Velikost místnosti Vhodný výkon klimatizace
do 50 m3 2 kW
50–60 m3 2,7 kW
60–90 m3 3,5 kW
100–125 m3 5,0 kW
120–170 m3 7,0 kW

Klimatizace s větráním a její energetická úspora

Pokud plánujete zařizovat váš dům či byt novým klimatizačním systémem, je možné na trhu najít několik typů, které umí i větrat. Ventilace zde funguje s větším výkonem, a navíc zvlhčuje vzduch v místnosti. Největší výhodou těchto systémů je samotné větrání, které vede k čištění vzduchu v neustále klimatizovaném pokoji. Dalším plusem je nízká hlučnost, nevýhodou je vysoká cena a náročnější instalace.

Cena klimatizace s větráním

Výrobce Chladicí výkon Orientační cena
Hitachi 3,5 kW 30 000 Kč
Daikin 4,2 kW 60 000 Kč

Do cen není zahrnuta instalace.

Obě zmíněné klimatizace disponují úsporným systémem inverter (zajišťuje, že otáčky kompresoru a objem chladiva se automaticky přizpůsobují tepelné zátěži), u kterého se úspora pohybuje kolem 1 000 až 2 000 Kč ročně.

Zkombinujte klimatizaci s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem

Chytré řešení je využít sluneční záření k výrobě elektřiny, kterou použijete nejen pro pokrytí potřeb klimatizace. Jednoduchou FVE si můžete pořídit i na terasu nebo na balkon.

Pokud máte doma tepelné čerpadlo a celkový výkon klimatizace bude pokrývat minimálně 60 % tepelných ztrát vašeho domu, můžete dodavatele elektřiny požádat o přechod z běžné sazby na sazbu tepelných čerpadel.

Dbejte na podrobné zpracování projektu

Pokud plánujete pořízení nové klimatizační jednotky, vybírejte z prověřených značek – ptejte se nejen dodavatele, ale i lidí kolem sebe a projděte si reference na internetu. Nejdůležitější však je, abyste měli jasnou představu, co od klimatizace očekáváte. V žádném případě si nepořizujte klimatizaci pouze podle ceny. Důležitým hlediskem výběru je nejen samotný výkon, ale i doplňkové součásti typu čerpadla pro rozvod kondenzátu nebo kryty rozvodů, tedy technické specialitky, které by měly být v orientační kalkulaci rozhodně zahrnuty.