11.12.2016 / Domov


Máte chalupu bez elektřiny nebo jen chcete být soběstačnější? Ostrovní solární systém může být řešením. Co to obnáší?

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že elektřina je dnes již doopravdy všude, stále existují místa, kde přípojky nejsou. Pravděpodobně si říkáte, že jednoznačným řešením je zažádat o její vybudování, to však kromě spousty běhání po úřadech může vyústit buď v zamítavé stanovisko, anebo nákladné vybudování přípojky na vaše náklady.

Fotovoltaika se den ode dne stává na poli výroby elektrické energie významnější a pro takovou situaci nabízí přímo ideální řešení. Tím je ostrovní (též off-grid) solární systém, který vám zajistí naprostou nezávislost na dodavatelích energií a úspory vzniklé tím, že vyrobená elektřina je pro vás zdarma, a navíc neplatíte za vybudování přípojky či za rezervaci příkonu.

Z čeho se ostrovní solární systém skládá?

Klíčovou komponentou jsou pochopitelně fotovoltaické panely. U těch je v případě celoročního provozu optimální sklon 45°, a to kvůli nízkému úhlu, z něhož slunce dopadá v zimě. V případě sezónního provozu postačí i 20°.

Vyrobená elektrická energie putuje přes jistič do regulátoru dobíjení. Toto klíčové zařízení ji odesílá buď do spotřebičů, nebo akumulátorů. Právě ty poslední jsou nedílnou součástí ostrovního systému, jelikož zajistí, že elektrickou energii budete mít i v případě, že panely zrovna nezachytávají žádné světlo nebo je výroba pro spotřebu nedostatečná.

Výběr baterií nepodceňte

Nejběžněji se v podobných systémech setkáte s olověnými bateriemi, které jsou přizpůsobeny na delší dobu nabíjení a nižší proud. Při správném používání jsou bezúdržbové, je ovšem třeba myslet na to, že by neměly zůstat dlouhou dobu zcela vybité.

Do obliby se dostávají také dražší lithiové baterie, konkrétně Li-Ion či LiFePO4. Podstatný cenový rozdíl se snaží kompenzovat mnoha příznivými vlastnostmi. Dokážou pracovat s vyšším proudem, na jejich funkčnosti se neprojevuje teplota ani úplné vybití a v neposlední řadě jsou znatelně lehčí. Obecně bychom tak mohli říct, že zatímco pro sezónní provoz jsou olověné akumulátory dostačující, pokud hodláte být na solárním systému závislí, investici do lepších baterií je zapotřebí dobře zvážit.

Střídač napětí zkuste využívat co nejméně

Výstupní napětí v závislosti na zvoleném řešení obvykle činí 12 či 24 V a je stejnosměrné. Pro spotřebiče vyžadující klasickou 230V zásuvku je tak potřeba do systému zahrnout také střídač, který napětí převede na střídavé. Při výběru tohoto zařízení je pochopitelně třeba brát v potaz jak vstupní napětí, tak i potřebný výkon. Ten závisí na celkovém příkonu spotřebičů, které zapojujete, dobré je také počítat s alespoň 20% rezervou do budoucna.

Na druhou stranu, jestliže některá z používaných zařízení můžete napájet i 12V výstupem, pak této možnosti rozhodně využijte. Tato varianta připadá v úvahu například u telefonů, notebooků či LED osvětlení, které je pro objekt s ostrovním systémem rozhodně vhodnější než klasické 230V žárovky. Střídač pochopitelně k převádění potřebuje energii a optimalizací jeho využívání dosáhnete výrazných energetických úspor.

Nad spotřebou energie přemýšlejte

Být závislý na solární energii rozhodně nemusí znamenat zásadní omezování svého životního stylu. Samozřejmě je dobré aplikovat taková řešení, která přinesou výraznou úsporu a jejichž dopad zároveň nebude natolik tragický. Velkým žroutem energie umí být například mrazák, a pokud se dokážete obejít bez mražených potravin, výrazně ušetříte. Faktem navíc je, že přes zimu si můžete vyrobit přírodní mrazák kdekoliv venku.

Zauvažujte také nad tím, jestli je potřeba mít televizi. V dnešní době je internetové vysílání velice dobrou náhradou. Pokud jste přesto přesvědčeni, že se bez ní neobejdete, připojte k ní i miniPC a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Zamyslete se také nad tím, jestli vskutku potřebujete mít velký počítač, notebook, tablet a smartphone.

Lehce nekomfortní, avšak velice účinné je odpojovat spotřebiče ze sítě. Ať už mluvíme například právě o televizi, nebo třeba tiskárně ve stand-by režimu, pokud si takový návyk vypěstujete, výrazně snížíte hrozbu nutnosti omezovat využívání energie.

V kuchyni je dobré mít pro období nepřetržité oblačnosti plynový nebo propan-butanový sporák, který je na elektřině zcela nezávislý. U řetězové pily, sekačky a dalších zahradních spotřebičů upřednostněte benzinový pohon. Alternativně k nim lze využít samostatný miniaturní ostrovní systém s jedním malým panelem a akumulátorem, jehož pořizovací náklady jdou maximálně do desetitisíců. Kromě dobíjení vám například může vyhřívat skleník či zajistit odvětrávání v garáži, aniž byste kvůli napájení těchto součástí vybavení museli omezovat provoz domácnosti.

Benzinový generátor pomůže v nouzi

Správně dimenzovaný ostrovní systém vám po většinu roku zajistí dostatek energie, přesto nemusí být v případě dlouhých oblačných období, například na podzim, výkon dostatečný. Elektrocentrálu připojíte k systému standardní dobíječkou, která převede stejnosměrný proud na střídavý a zajistí tak napájení všech spotřebičů. 

Moderní střídače ji dokonce dokážou automaticky startovat a vypínat dle potřeby. Kromě zajištění dostatku energie se hodí také pro provoz energeticky náročných spotřebičů, jako je pračka či právě některé zahradní spotřebiče. U nich je tak potřeba zajistit, aby bylo možné přepínat mezi energií z panelů a z generátoru.

Takto to může fungovat v praxi

Jedním z velkých propagátorů ostrovních solárních systémů je softwarový inženýr Filip Procházka. Právě ten žije v domě, k němuž obdržel zamítavé stanovisko pro vybudování přípojky. Sáhl proto právě po tomto alternativním řešení, kdy původní pořizovací cena včetně instalace a zprovoznění činila 170 000 Kč. I v případě, že by mu žádost o přípojku byla schválena, by přišla na nějakých 100 000 Kč a onen rozdíl kompenzuje absence účtů za elektřinu.

Optimalizací spotřeby a řešení samotného dosáhl toho, že elektrocentrálu uvádí do provozu již jen velmi výjimečně, a velkou část roku produkuje dokonce přebytky energie. O své zkušenosti se spolu s mnoha dalšími nadšenci dělí na fóru mypower.cz, které založil. V případě, že o ostrovním solárním systému uvažujete, jde o jedno z míst, kde naleznete odpovědi na své dotazy. Zároveň se zde přesvědčíte o tom, že se jedná o vskutku funkční řešení, které se navíc stává čím dál dostupnějším.