14.12.2018 / Domov


Soběstačné bydlení šetří vaše náklady i přírodu, přesto není vhodné pro každého. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody se dozvíte v následujícím článku.

Výhody soběstačných domů

1. Téměř nulové náklady

Soběstačný dům je energeticky, odpadově i vodně soběstačný. Odpadnou vám tak náklady na energie a ročně ušetříte desítky tisíc korun.

2. Recyklované materiály

Soběstačné domy mohou být postaveny z recyklovatelných materiálů, které šetří planetu. Například zeměloď využívá staré pneumatiky a sklo. (odkaz na článek: 7 typů alternativních domů, které si zamilujete vy i vaše peněženka)

3. Pozemek bez sítí

Ke stavbě 100% soběstačného domu nepotřebujete inženýrské sítě. Můžete tak pořídit pozemek o poznání levněji a ušetřit několik set tisíc korun.

4. Energie ze slunce

Díky fotovoltaickým panelům sbíráte energii ze slunce. Ta pohání veškeré elektrospotřebiče v domě. V letních měsících, kdy je energie přebytek, ji můžete ukládat na horší časy.

5. Dešťová voda

Skladováním a důmyslným čištěním dešťové vody získáme užitkovou i pitnou vodu. Státní fond životního prostředí ČR nově také rozšiřují program “Dešťovka”. Chtějí tak podpořit lepší hospodaření se srážkovou vodou a odpadními vodami.

6. Vlastní potrava

Soběstačné domy myslí nejen na sběr energie z přírody, ale také na potravinovou soběstačnost. V předsazeném skleníku vypěstujete zeleninu, v chodbě houby a na chov ryb využijete aquaponii.

7. Nezávislost na okolí

Pokud je celé vaše okolí napájeno jedněmi dráty vysokého napětí a spadne na ně strom, vše se ponoří do tmy. Většinou nefungují ani kotle a domy rychle promrznou. Ostrovní systémy jsou na okolí nezávislé, proto je tyto výpadky proudu nemusí trápit.

8. Dotace

Počáteční náklady nemusí být tak vysoké díky státním dotacím. Na co můžete získat státní podporu? Například na výměnu oken, zateplení budovy, rekonstrukci otopného systému, na projektovou dokumentaci pro provedení stavby, modernizaci rozvodů elektřiny, plynu a tepla nebo instalace obnovitelných zdrojů energie.

9. Šetří planetu

Díky čerpání obnovitelných zdrojů šetříte naši planetu. A to by měl být ten nejdůležitější motiv pro stavbu soběstačného domu.

Nevýhody soběstačných domů

1. Vyšší počáteční náklady

Fotovoltaické panely, rekuperace, tepelná čerpadla nebo vlastní studna. Díky těmto položkám budou vaše náklady na pořízení soběstačného domu o něco vyšší, ale finance se vám v průběhu let vrátí na ušetřené energii.

2. Nedostatek energie

V soběstačném domě budete muset šetřit energií. Především v zimních měsících, kdy je zataženo, budete čerpat energii ze zásob. Používání některých elektrospotřebičů pro vás tak možná bude tabu.

3. Závislost na počasí

V létě budete mít energie přebytek, v zimě naopak nedostatek. Pokud je váš dům i plně vodně soběstačný, potrápí vás dlouhé období sucha, které nastává především v letních měsících.

4. Životní styl

Než se do stavby soběstačného domu pustíte, zamyslete se, jestli je tento druh bydlení ten pravý pro vás. Pokud jste městský typ, máte rádi pohodlí a nekonečný přísun energie, tepla a vody, mohlo by pro vás být soběstačné bydlení omezující.

Váš dům nemusí být zcela soběstačný a přesto můžete malými činy omezit vaši spotřebu energie a šetřit naši planetu. Jak? Neplýtvejte vodou, pěstujte si vlastní zeleninu, používejte ekologické čistící prostředky a zhasněte, když nejste v místnosti. Každý krok se počítá.