22.07.2018 / Domov


Přemýšlíte o předokenních žaluziích? V článku níže jsme je rozebrali z hlediska životnosti, hlučnosti, bezpečnosti a samozřejmě vzhledu.

Žaluzie nebo rolety? Jaký je v tom rozdíl?

Nejdříve si musíme ujasnit, jaký je rozdíl mezi žaluziemi nebo roletami, protože se v tomto názvosloví lidé často ztrácí, nebo význam nerozlišují.

Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu stínění. Lamely žaluzií jsou naklápěcí a umožňují tím regulaci intenzity průchodu světla po celé ploše žaluzie. U rolet jsou lamely pevně spojené, není možné je naklápět a regulace světla je možná jen povytažením případně spuštěním lamel.

Pokud vás více zajímají spíše rolety, přečtěte si článek vybíráme předokenní rolety. A o předokenních clonách, nebo chcete-li screenových roletách, píšeme v článku vybíráme předokenní clony — screenové rolety.

Předokenní žaluzie (zdroj: www.isotra.cz)

Efektivita a životnost předokenních žaluzií

V porovnání s interiérovými žaluziemi jsou ty předokenní (také externí nebo venkovní) efektivnější. Protože jsou umístěné před sklem, jejich schopnost odrazu slunečních paprsků je lepší. I přes vyšší počáteční investici jsou doporučované žaluzie s motorovým ovládáním. To totiž lépe a plynule ovládá naklápění a vytahování žaluzií a tím prodlužuje jejich životnost. Navíc je motorové ovládání žaluzií mnohem příjemnější, jednoduše použijete spínač nebo dokonce dálkové ovládání.

Předokenní žaluzie (zdroj: www.isotra.cz)

Schopnost zatemnění

Předokenní žaluzie má celkem velkou variabilitu lamel, které poskytují větší i menší zatemnění:

  • lamely s profilem C propouští více světla
  • lamely s profilem Z zase poskytují lepší zatemnění

Lamely si můžete naklonit v úhlu 0° až 90°. Prakticky tak nemusíte žaluzii vůbec vytahovat a stačí jen naklápět dle potřeby. Pokud chcete úplné zatmění, zvolte předokenní rolety.

Žaluzie pro pohyb lamel využívá textilní žebříček a pásku. Textilie jsou to kvalitní, protože potřebují obstát ve venkovním prostředí. Je ale dobré žaluzii jednou za čas vytáhnout a stáhnout úplně, aby se žebříček a páska napínaly. Zvláště do žebříčku se totiž ukládá prach a jiné nečistoty, a může tak časem dojít ke zanesení a omezení pohyblivosti žaluzie. Nejčastějším servisním zásahem pak zhruba po 10 letech bývá výměna vytahovací pásky.

Předokenní žaluzie (zdroj: www.isotra.cz)

Hlučnost předokenních rolet a žaluzií

Žaluzie jsou oproti roletám hlučnější. Lamely jsou volně zavěšené v konstrukci, a proto se při poryvech větru více hýbou a mohou o sebe nebo o okno narážet. Snížení hlučnosti může pomoci umístění žaluzií do vodících lišt, kdy se lamely alespoň částečně drží na místě.

Bezpečnost externích žaluzií

Předokenní žaluzie jsou praktické především v tom, že zakryjí vhled do vašeho domu. Úplné bezpečí před možným vloupáním ale nezaručí, volně zavěšené lamely lze totiž jednoduše roztáhnout.

Pokud řešíte investici do předokenního stínění i z hlediska bezpečnosti, pořiďte jednoznačně předokenní rolety, a to s motorovým pohonem.

Předokenní žaluzie (zdroj: www.isotra.cz)

Design předokenních žaluzií

Jednotlivé lamely žaluzií jsou osazeny do textilního žebříčku, který lamelami otáčí. Z venku tedy předokenní žaluzie působí prakticky stejným vzhledem jako klasická interiérová horizontální žaluzie, jenom masivněji a pevněji. Hliníkové lamely mohou být natřené například barvou, ale i tak si zachovávají luxusní kovový vzhled. Výběr barev je ale u předokenních žaluzií poněkud omezen, například se nesetkáte s imitací dřeva. Žaluzie jsou opatřeny krycím plechem, případně je osazeny do zaomítaného systému, aby byl chráněn motor a další vnitřní části nosníku žaluzie.

Stejně jako u rolet je nejlepší počítat se žaluziemi předem a připravit si překlad pro žaluzie. To znamená, že v případě dodatečné montáže žaluzií musíte počítat s vyšším krycím plechem, protože lamely se nerolují, ale skládají, a zaberou tak na výšku více místa.

Předokenní žaluzie (zdroj: www.isotra.cz)

Výhody a nevýhody předokenních žaluzií

Výhody žaluzií:

  • luxusní hliníkový vzhled
  • lze zvolit několik druhů lamel, žaluzie tak má několik designových variant
  • dobrá schopnost odrážet sluneční paprsky v létě a v zimě bránit chladnému proudění vzduchu na okenní tabule
  • velká variabilita zastínění

Nevýhody žaluzií:

  • nezaomítnutý, tedy přiznaný žaluziový kryt, se kterým se při stavbě domu nepočítalo, lehce stíní do okna
  • v konstrukci je textilie, která může vyžadovat servisní zásah (obvykle po 10 letech)
  • nedosahuje 100% zatemnění
  • zvýšená hlučnost na větrných místech
Předokenní žaluzie (zdroj: www.isotra.cz)

 

Sdílejte:
Témata článku:
důmnákupní rádceoknarekonstrukce