08.07.2018 / Domov


Přemýšlíte o předokenních roletách? V následujícím článku jsme je rozebrali z hlediska životnosti, hlučnosti, bezpečnosti a samozřejmě vzhledu.

Rolety nebo žaluzie, jaký je v tom rozdíl?

Víte, jaký je rozdíl mezi roletami a žaluziemi? Rolety se od žaluzií liší především způsobem stínění. Lamely žaluzií jsou naklápěcí, a umožňují tím regulaci intenzity průchodu světla po celé ploše žaluzie. Zato u rolet jsou lamely pevně spojené, není možné je naklápět, a proto je u rolet regulace světla možná jen povytažením případně spuštěním lamel.

Pokud vás více zajímají spíše žaluzie, doporučujeme článek vybíráme předokenní žaluzie. A o předokenních clonách, nebo chcete-li screenových roletách, píšeme v článku vybíráme předokenní clony — screenové rolety.

Předokenní rolety (zdroj: www.isotra.cz)

Efektivita a životnost předokenních rolet

Předokenní (také exteriérové nebo venkovní) rolety jsou oproti interiérovým efektivnější. Protože jsou umístěné před samotným oknem, jejich efektivita v odrazu slunečních paprsků je vyšší. Vybíráte-li mezi ručně ovládanými roletami a těmi s motorovým pohonem, volte určitě motor. Ten totiž ovládá vysouvání rolet lépe a plynuleji a tím prodlužuje jejich životnost. Navíc se vám budou rolety příjemněji ovládat, stačí zmáčknout spínač nebo použít dálkové ovládání.

Předokenní rolety (zdroj: www.isotra.cz)

Schopnost zatemnění

Předokenní roleta vede lamely ve vodících lištách, ke kterým velice těsně přiléhá. Pokud si tedy zatáhnete roletu až k parapetu, docílíte 100% zatemnění. To může být výhodou pro někoho, kdo potřebuje přes den spát, ale možnou nevýhodou pro někoho, kdo si chce jen přistínit.

Roleta totiž sice poskytuje částečnou možnost zatemnění, ale ne tak jako žaluzie. Během stahování mají totiž lamely mezi sebou drobné mezery a disponují částečnou světelnou propustností. Ovšem jakmile roletu stáhnete až dolů, tak na sebe lamely dosednou a světelná propustnost zmizí. Pokud si představujete od zastínění větší variabilitu zatemnění, zvolte předokenní žaluzie.

Předokenní rolety (zdroj: www.isotra.cz)

Hlučnost exteriérových rolet

Všechny části v systému rolety k sobě těsně přiléhají a lamely jsou umístěné ve vodících lištách, proto je hlučnost rolet při poryvech větru velmi nízká a lamely do sebe nenarážejí. I při noční bouřce tak můžete nerušeně spát.

Bezpečnost předokenních rolet

Předokenní rolety s motorovým ovládáním patří mezi bezpečnější zatemnění oken. Motor totiž drží lamelovou konstrukci na místě a nedovolí její zvednutí. Je ale důležité vědět, že rolety vás v konečném důsledku před vloupáním nemusí ochránit. Navíc žádný výrobce na ně nedává certifikaci bezpečnosti a pojišťovny je neberou jako zabezpečující prvek.

Předokenní rolety (zdroj: www.isotra.cz)

Design předokenních rolet

Lamely rolety jsou do sebe navzájem aretované a tvoří tak kompletní konstrukci, která se roluje nahoru a dolů. Lamely jsou nejčastěji z hliníku a jsou potažené PVC. Právě PVC umožňuje výběr z široké škály barev, a to včetně dřevěných dekorů.

Pokud rolety dokupujete do již postaveného domu, pravděpodobně zvolíte přiznaný roletový box, který je umístěn nad okno na omítku. Jestliže naopak teprve dům stavíte a uvažujete o předokenních roletách, zvolte zaomítnutý roletový box, tedy box zazděný a zaomítnutý nad okno.

Předokenní rolety (zdroj: www.isotra.cz)

Výhody a nevýhody předokenních rolet

Výhody rolet:

  • velká barevná škála lamel včetně dřevěných dekorů
  • může odradit zloděje
  • velmi nízká hlučnost při poryvech větru
  • dobrá schopnost odrážet sluneční paprsky v létě a chladný vzduch v zimě
  • poskytují úplné zatemnění

Nevýhody rolet:

  • plastový vzhled
  • mají malou variabilitu ve stínění
  • nezaomítnutý, tedy přiznaný roletový box, se kterým se při stavbě domu nepočítalo, lehce stíní do okna
Předokenní rolety (zdroj: www.isotra.cz)

 

Sdílejte:
Témata článku:
důmnákupní rádceoknarekonstrukce