18.10.2018 / Domov


Screenové rolety jsou řešením, které zajistí stínění, tepelnou pohodu, úsporu energie, ale i mnoho dalšího.

Žaluzie, rolety nebo populární screenové rolety?

Pokud vybíráte vhodné venkovní stínění na váš dům, pak můžete volit venkovní rolety, žaluzie nebo clony (screenové rolety). Jaký je mezi nimi rozdíl?

Venkovní žaluzie vám umožní nejlepší regulaci intenzity průchodu světla, protože můžete naklápět žaluziové lamely přesně tak, jak potřebujete.

Rolety mají naopak lamely pevně spojené a světlo lze tak regulovat pouze povytažením nebo spuštěním.

Screenové rolety jsou zase velmi populárním a moderním typem stínění, které má hned několik funkcí. 

Screenové rolety CABLECREEN v jasné bílé barvě osvěží balkon a cenově patří mezi velmi dostupná řešení (zdroj: www.sunsystem.cz)

Charakteristika screenových rolet

Screenové rolety se vyrábějí z technických tkanin a oblíbené jsou především pro svou multifunkčnost. Neslouží totiž jen jako stínění, ale také umí omezit průnik tepla či chladu. Tím podstatně snižují náklady na klimatizaci i vytápění, a proto jsou velmi často instalovány na nízkoenergetické domy.

Další výhodou je i to, že větrají a umožňují tak cirkulaci vzduchu. Třešničkou na dortu je pak jejich schopnost být i spolehlivou sítí proti hmyzu, takže nezvaní návštěvníci se do vašeho domu nedostanou. 

Schopnost zatemnění screenových rolet 

Pokud požadujete 100% zastínění, pak pro vás budou nejvhodnější klasické rolety. Ty však nejsou tak multifunkční jako screenové rolety, které mají částečnou světelnou propustnost a variabilitu. Mohou tak stínit, ale zároveň umožňují pohled ven. Hodí se pro případy, kdy máte krásné okolí domu a o výhled nechcete přijít. Díky speciální úpravě umožňují pohled směrem ven, ale zároveň ztěžují pohled zvenčí do vašeho domu nebo bytu. Chrání tak vaše soukromí. 

Screenové rolety ZIPSCREEN se hodí nejen na okna domu, ale také na pergolu. Můžete si tak užívat výhled v soukromí i při posezení na zahradě (zdroj: www.sunsystem.cz)

Bezpečnost screenových rolet

Vzhledem k tomu, že se jedná o technickou tkaninu, nejsou screenové rolety určeny k ochraně před zloději. Spoléhat se na stínění jako na bezpečnostní prvek se dá snad jen u klasických a bytelných venkovních rolet s elektrickým pohonem. Pojišťovny vám však žádné venkovní stínění jako bezpečnostní prvek neuznají, proto nejlepším řešením jsou bezpečnostní okna a dveře. 

Design screenových rolet

Konstrukce kvalitních screenových rolet se často vyrábí z hliníku a můžete si vybrat hned z několika barev i různých povrchových úprav (matná, lesklá či strukturovaná).

Technické tkaniny na screenové rolety pak bývají ze skleněných nebo polyesterových vláken s potahovou vrstvou PVC. Prodejci pak většinou opět umožňují výběr z více barev. 

Moderní clona VENTOSOL patří mezi nejstabilnější screenové rolety na trhu. Speciální ZIP systém zajistí, že je tato clona maximálně stabilní a odolá i velmi silnému větru (zdroj: www.sunsystem.cz)

Výhody a nevýhody předokenních screenových rolet

Výhody screenových rolet:

Nevýhody screenových rolet:

  • nehodí se pro někoho, kdo vyžaduje úplné zatemnění (například do ložnice)
  • často vyšší pořizovací cena v porovnání s venkovními žaluziemi či roletami
  • nekvalitní a nestabilně provedená screenová roleta by nemusela odolat silnému větru