20.07.2016 / Domov


Existuje hned několik řešení, jak mít doma příjemně. Seřadili jsme je od nejméně finančně náročných až po ty nejdražší.

Nepusťte teplo dovnitř

V noci větrejte, ve dne se zavřete. V noci se snažte vytvořit průvan a nezapomeňte zajistit okna a dveře, aby se náhlým nárazem neponičily. Ráno pak zatáhněte rolety nebo závěsy, nevznikne skleníkový efekt a domov se bude ohřívat mnohem pomaleji. V bytě mějte ve dne zavřené dveře mezi místnostmi – chladnější vzduch se nepromíchá s teplejším. Zvážit můžete i fólie do oken, které propustí světlo, ale teplo odrazí. Můžete si také pořídit venkovní žaluzie nebo markýzy nad okna.

Řízený průvan

Máte-li v místnosti, kterou chcete vyvětrat a ochladit, dvě okna, otevřete jedno víc a druhé míň. Vzduch tak donutíte rychleji proudit, čímž dojde k jeho ochlazení. V cca 20metrovém pokoji tak můžete snížit teplotu až o 5 °C během asi 20 minut.

Stejný trik využijete i s pomocí nejchladnější místnosti. Otevřete v ní okno na malou škvírku a zajistěte ho, otevřete všechny dveře vedoucí do místnosti, kterou chcete ochladit, a v té otevřete okno dokořán. Vzniklý průvan přinese studený vzduch z chladné místnosti. Snížení teploty by se mělo dostavit do půl hodiny. Za nejchladnější místnost může sloužit i světlík.

Pokud máte možnost větrat přes více pater, udělejte to. V domě můžete otevřít dveře ze sklepa a v horních patrech okna a zajistit, aby vzduch volně proudil. Teplý vzduch poputuje nahoru a v přízemí se udrží chladnější.

Větráky nechladí, ale pomáhají

Nesnesitelný pocit vedra vyvolává zejména vzduch bez pohybu. Větráky tak pomohou k lepšímu pocitu a ty stolní vás skutečně ochladí díky tomu, že odpařují pot z pokožky. Před větrák můžete navíc postavit misku nebo kbelík s ledem – ochladí vzduch. Podobným způsobem v horkém a suchém počasí pomáhají i navlhčené oděvy a prostěradla v oknech. Vlhký vzduch se totiž lépe dýchá.  

Může se ale stát, že ventilátor je na velikost místnosti příliš malý. Jeho výkon počítá s takzvaným „počtem výměn vzduchu v místnosti za hodinu“. Pro ložnici nebo obývací pokoj jsou vhodné 1 až 2 výměny, pro kanceláře 5 až 8 výměn za hodinu a pro kuchyně 8 až 20 výměn. Objem místnosti zjistíte snadno vynásobením délky, šířky a výšky místnosti a výsledek vynásobte požadovaným počtem výměn. Tak zjistíte požadovaný výkon ventilátoru. Kromě hlučnosti pak ještě zvažte jeho umístění a bezpečnost nebo situaci proberte s prodejcem.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ VĚTRÁK?

Stropní

výkonem i tichostí ideální pro ložnice nebo dětské pokoje

 

Podlahový

ideální pro větší místnosti a rodinné domy

Stolní

pro umístění na pracovní stůl, konferenční nebo noční stolek (pečlivě vybírejte i podle hlučnosti)

 

Sloupový

spíše do menších místností, ideální pro kombinaci s čističkou vzduchu a ionizátorem

Stojanový

vhodný do větších místností, opět si dejte dobrý pozor na hluk

Důležitost ticha

Nepodceňujte hlučnost větráků. U lacinějších modelů se bohužel často zvyšuje úměrně výkonu. Maximum by mělo být 47 dB, což je méně než hlasitost běžného hovoru. Čím menší číslo, tím lépe – při hlučnosti do 40 dB můžete i spát. V porovnání se jedná o stejnou intenzitu zvuku, jakou má tlumený hovor a běžný šum v bytě.

Stále nic nepomáhá?

Pak je na řadě klimatizace. Pokud bydlíte v panelovém domě nebo naopak v historickém centru města nebo máte byt s okny pouze na čelní fasádě, nezbyde vám pravděpodobně jiná možnost než zvolit mobilní.

Její výhodou je snadná manipulace, rychlé zapojení bez stavebních úprav a okamžitý provoz. Mobilní klimatizaci navíc můžete během dne snadno přenést do jiné místnosti, kterou potřebujete vychladit. Jistou nevýhodou je způsob vývodu. Ve variantě do přivřeného okna vám zároveň dovnitř vniká teplo. Druhou možností je pevný vývod. Ten je ideální v případě menších bytů nebo tehdy, pokud jednotku nepřesouváte. Problematika vývodu se týká jednodílných i dvoudílných klimatizací – u prvního typu je vývodní trubice širší, u druhého výrazně užší, ale je nutné na parapet nebo balkon připevnit venkovní jednotku.

Řešení pro všechna další léta

Pro domy a rozlehlejší byty se hodí stacionární klimatizace s oddělenými jednotkami – tedy venkovní jednotka a vnitřní segmenty do každé místnosti. Ta už vyžaduje podrobný projekt a stavební práce a s tím je dobré začít nikoliv na začátku léta, ale naopak po jeho konci, ať vše stihnete včas a bez zbytečného stresu zařídit. Odměnou vám bude příjemná teplota domova za každého počasí.

Sdílejte:
Témata článku:
důmklimatizacelétonákupní rádce