16.08.2016 / Domov


5 argumentů, proč je vlastní pokoj z hlediska dětského vývoje tak důležitý

Proč je pro dítě důležité mít „svůj vlastní prostor“ vysvětluje dětská psycholožka Lýdia Džundová.

1. Samostatnost: v bezpečném a pohodlném prostředí

Výzkum společnosti Philips ukazuje, že děti si svého prostoru váží a přebírají za něj a všechny své věci zodpovědnost. Tím zároveň posilují svou vlastní sebedůvěru. Tuto změnu můžeme připisovat změně charakteru her: z venkovních aktivit k hrám domácím (od kola k iPadu). Děti touží po samostatnosti, rodiče si však chtějí být jisti, že jsou jejich děti v bezpečí. Správně uspořádaný pokoj je v tom může ujistit, a uspokojit tak požadavek jejich i jejich dětí.

2. Osobnost a prostor k sebevyjádření

Děti mohou být obklopeny věcmi, které mají rády, a být tak samy sebou. Když má dítě svůj vlastní pokoj, naučí se lépe starat o své vlastní věci, a bude tak rozvíjet smysl pro zodpovědnost. Osobní prostor dítěti dává místo k odpočinku a relaxaci, ale zároveň umožňuje být v klidu a pohodě ve společnosti jiných lidí. Pro některé děti může být těžké projevovat se, protože se bojí, že by se jim ostatní děti posmívaly. Vědomí vlastního prostoru jim pomáhá posilovat jejich osobnost a sebedůvěru.

3. Výhody pro celou rodinu

Rozdělení prostoru může pomoci s rozdělením domácích prací a podpoření osobních povinností. Samostatný dětský pokoj dítěti pomůže v pocitu, že má vše pod kontrolou, a dodává mu dostatečné sebevědomí. V rodině se sourozenci může soukromý prostor poskytnout ochranu oblíbených hraček, dojmů a pocitů. Soukromý prostor, kde se dítě nemusí kvůli ničemu nebo nikomu stresovat.

4. Nejen ke spánku

Je sice důležité vytvořit pro dítě příjemné a pohodlné prostředí, kde dítě může klidně spát, výzkum však ukázal, že v dnešní době děti v pokoji dělají mnohem více aktivit. Tím, že ve svém pokoji děti tráví více bdělého času, se stává z pokoje prostředí více známé a pozitivní, a právě proto se jim v pokoji i lépe usíná. Nemusí už totiž zápasit s dříve obávaným „do pokoje a spát!“.

5. Dívat se a vnímat

Osvětlení a barvy obohacují dětskou imaginaci a zážitek a mohou určovat či odrážet dětskou náladu a chování. Rodiče, kteří jsou dobře informovaní o nejlepších typech dětského osvětlení, ví, že světlem mohou podpořit snadnější učení dítěte, jeho sebedůvěru a spánek, a děti se tak budou cítit zdravé a odpočaté.

 

Projektor Philips Disney zanese dítě do světa fantazie
(zdroj: philips)
Sdílejte:
Témata článku:
dětiosvětlení