07.07.2016 / Domov


Léto nahrává dovoleným i zlodějům. Přinášíme rady, co dělat, když do odjezdu zbývají týdny, dny či hodiny.

Odjíždím za několik týdnů

Jste mistři v plánování, a tak máte ještě dostatek času, proto je vhodné zabezpečit domov nebo chalupu alarmem. 70 % zlodějů totiž dle průzkumu provedeného společností Jablotron považuje alarm za největší překážku. Elektronické zabezpečovací systémy jsou finančně mnohem dostupnější, než si možná teď myslíte. Ceny jsou srovnatelné s běžnými elektrickými spotřebiči, jako je televize nebo lednička. Detektory ohlídají téměř vše: od otevření dveří a oken a rozbití skleněné výplně až po pohyb, požár nebo únik plynu. Můžete si nechat hlídat celý dům nebo jen jeho část, nonstop nebo jen po určitou dobu.

Stačí mi vidět, co se děje

Pokud netrváte na alarmu, můžete si pořídit kamery. Cena se liší podle toho, zda kamery snímají jen za denního světla, nebo i v noci pomocí infračerveného vidění, podle jejich počtu a způsobu přístupu k záznamu – zda si přehrajete záznam z paměti, nebo se ke kamerám budete chtít připojit přes internet. Pokud nemáte čas na dovolené prohlížet záznamy z kamer, je možné objednat tzv. videopatrolaci, kdy operátor bezpečnostního centra provádí kontroly kamerového systému v dobu, kterou jste určili.

Chci alarm

Na trhu existují levné GSM alarmy, které pořídíte už za pár tisíc. Ty dokážou upozornit nejen zvukem, ale přes vestavěný GSM komunikátor i odešlou SMS nebo prozvoní až 5 telefonních čísel. Mívají ale omezení například ve variabilitě detektorů. Dále je nutné pečlivé nastavení alarmu, aby jej nespustil váš domácí miláček nebo větvička škrábající o sklo.

Alarm jako pomocník nejen v nouzi

Certifikované alarmy s průmyslovým GSM modulem jsou trochu dražší, ale v rámci investice do pořízení domu či bytu tvoří alarm zanedbatelný náklad. Tyto alarmy mají zaručený signál i v místech s horším pokrytím a kromě již uvedeného volání nebo SMS vám dávají i možnost ovládání pomocí aplikace v chytrém telefonu či na dálku dokonce rozsvítit nebo zatopit .

GSM zabezpečovací systém, ať už bezdrátový, nebo drátový, je spolehlivou variantou i v případě, že vypadne proud. Kromě zabezpečení se takový systém stává tichým majordomem – dokáže vám otevřít vrata do garáže, zapnout topení, rozsvítit, informovat o příchodu členů domácnosti nebo přivolat pomoc.

Tento alarm již můžete napojit na bezpečnostní centrum. To v případě poplachu postupuje podle předem dohodnutých pokynů a ihned vysílá na místo zásahovou skupinu.

Pokud jste ale zastánci názoru, že zabezpečení jen ukazují, že uvnitř je něco cenného k ukradení, a máte dobré vztahy se sousedy, pak je požádejte o pomoc. Dohlédnou na váš dům i zahradu, postarají se o vybírání schránky a další drobnosti, které nenechavcům jasně ukážou, že tento dům či byt rozhodně není bez dozoru. Nezapomeňte jim pak ale něco z dovolené přivézt.

Odjíždím za 3 týdny ​

(zdroj: cz.depositphotos.com)

Zkontrolujte stav vchodových dveří, plotu a brány. Je dost času napravit nedostatky a případně vyměnit vetché za pevnější, či dokonce bezpečnostní. Pokud máte standardní rozměr dveří a oken, ještě stihnete namontovat mříže nebo bezpečnostní fólie, které komplikují rozbití okna. Na okna a lodžie se používají nejčastěji praktické shrnovací nůžkové mříže, které ve složeném stavu zabírají jen asi 15 cm. Byty a domy opatřené pevnými i nůžkovými mřížemi opravdu odrazují a zloději se poohlédnou po snadnější kořisti. Zabezpečení oken rozhodně nepodceňujte. Z průzkumu společnosti Jablotron dále vyplývá, že 84 % pachatelů považuje okno za nejsnadnější cestu do domu. Zkontrolujte také pojištění. Pro všechny případy nafoťte stav dílny, kůlny nebo štítky černé elektroniky.

Odjíždím za týden

Čas na úklid všech cenností a podobných pokušení. Odkliďte je z dohledu od oken i ze zahrady. Posekejte trávník. Ukliďte balkon. Postarejte se o dům nebo byt tak, aby bylo na první pohled jasné, že tady se bydlí – nejlevněji pomocí časových spínačů se zapojenými lampičkami a rádiem.

Pokud chcete ohlídat jen pár cenností a listin, pořiďte si trezor. Nezapomeňte jej ale pevně upevnit nebo ukotvit, aby se nakonec nestal jednoduše odnosnou schránkou, do které se dříve nebo později stejně někdo dostane.

(zdroj: cz.depositphotos.com)

Odjíždím pozítří

Pokud nemáte sbaleno, začněte. A zároveň ukliďte z dohledu všechna zlodějská lákadla – to platí i pro monitor blízko okna v bytě. Pak zatelefonujte dobrému příteli, který bydlí blízko, a požádejte ho o pravidelné vybírání poštovní schránky – klíč mu ještě stihnete donést. Zaběhněte do elektra a kupte pár časových spínačů. Je to investice pár stovek a užijete je i jinak. Doma pak do nich zapojte lampičky, aby domov nebyl každý večer tmavý.  

Před odjezdem

Od elektrické sítě odpojte všechny spotřebiče, které nemusí být v provozu, ať neplatíte účet za zbytečný stand-by provoz. Ochráníte je tak i před přepětím v případě bouřky. Uzavřete přívod plynu.

Máte-li doma trezor, využijte ho. Zamkněte dveře, zavřete okna. Zkontrolujte zadní vchody, malá sklepní nebo garážová okénka. Nezatahujte ale závěsy a žaluzie – je to totiž signál, že doma nikdo není. Na balkoně, terase, zahradě či předzahrádce nenechávejte nic cenného. Pokud máte alarm, zapněte ho a přístupové kódy sdělte jen těm, kdo slíbili, že k vám občas zajdou na kontrolu.

zdroj: Jablotron

Už jsem na dovolené

Dveře jste zamkli a okna zavřeli. Potud všechno v pořádku. Teď je čas mírnit nadšení z nádherné dovolené – alespoň na sociálních sítích. Jsou totiž častým místem tipovaček. Stačí, abyste měli svůj profil veřejně přístupný, měli umožněné sledování, vaše děti neuváženě přijaly žádost o přátelství od falešné identity nebo se jeden nenechavec ocitl v kruhu vašich známých, a veškeré nastavení soukromí je vám celkem k ničemu. Azurovým mořem se tak pochlubte, až odemknete dveře a vrátíte se do domova v takovém stavu, v jakém jste ho při odjezdu zanechali.

Opatrnost se netýká jen sociálních sítí. Nenahrávejte dovolenkový vzkaz do hlasové schránky, nenastavujte automatickou odpověď s termínem příjezdu u soukromé e-mailové adresy. Pokud máte záznamník na pevné lince, kontrolujte vzkazy na dálku a podle uvážení na ně odpovězte. Nebo záznamník můžete po dobu dovolené prostě vypojit a dovolit si na dovolené nebýt stále k zastižení.

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky ze společnosti Jablotron.

www.jablotron.cz

Sdílejte:
Témata článku:
dovolenázabezpečení