15.03.2017 / Domov


Světla, která se ve správnou chvíli sama rozsvítí nebo se přizpůsobí vaší momentální náladě? Sci-fi? Nikoliv!

Světlo je jednou ze základních životadárných potřeb lidského organismu. Člověk si často ani neuvědomí, jak výrazně světlo – nebo jeho absence – ovlivňuje a určuje biorytmus, náladu a dává, případně bere energii. Současný životní styl většinu lidí nutí trávit spoustu času pod umělým osvětlením, a nejen proto se vyplatí pořídit si inteligentní osvětlení, které vám pomůže přiblížit se přirozenému dennímu biorytmu.

Jak chytré osvětlení funguje?

Chytré osvětlení obnáší systém propojených svítidel, která spolu navzájem komunikují a dají se ovládat například pomocí aplikace v chytrém telefonu. Výhodou je tak nejen nepřeberné množství nejrůznějších nastavení, ale i možnost ovládat světla na dálku nebo jejich propojení s dalšími inteligentními systémy.

Žárovky chytrého osvětlení jsou zpravidla napojené na domácí WI-FI síť, ty chytřejší pak mezi sebou komunikují pomocí samostatného přenosového protokolu, díky čemuž se eliminuje problém s případným slabým wi-fi signálem, kdy by např. ve velkém domě svítidla v nejvzdálenějších místnostech nemusela správně fungovat.

Chytré osvětlení od různých výrobců se liší nejen kvalitou jednotlivých výrobků a jejich zpracováním, ale i množstvím svítidel, která lze do systému zapojit nebo množstvím aplikací, které jsou se systémem kompatibilní. „Kvalitní osvětlení je jedna z věcí, do kterých se vyplatí investovat, a to minimálně kvůli zdraví,“ říká Martin Sajbert, specialista na osvětlení ze společnosti Philips. „Nekvalitní žárovky mohou způsobovat problémy s očima, bolesti hlavy a spoustu dalších zdravotních problémů.“ Než si tedy inteligentní osvětlení pořídíte, přečtěte si, k čemu se dá využít a na co se při jeho výběru zaměřit.

Den s chytrým osvětlením

Filipův tip

Chytré osvětlení můžete propojit i s hudebními aplikacemi tak, aby světlo svítilo/blikalo do rytmu vaší oblíbené hudby.

Možná si říkáte, že idea chytrého osvětlení zní sice zajímavě, ale neumíte si představit, k čemu byste ho v každodenním životě využili. Aplikace jednotlivých výrobců inteligentního osvětlení se od sebe liší škálou možností, které nabízejí. Základním nastavením většiny aplikací jsou nejrůznější světelné režimy neboli scény – různé intenzity, případně barvy světla, které se hodí pro různé činnosti. Jasné energizující světlo pro práci, tlumené teplé světlo pro posezení s přáteli nebo sledování televize, případně jeden z barevných režimů – chladná modrá pomůže zklidnit vaši mysl, zatímco odstíny žluté barvy nastartují vaši kreativitu.

Velmi příjemné, a to obzvláště v zimním období, je pak například propojení aplikace s budíkem, díky kterému se můžete nechat pomalu budit světlem simulujícím východ slunce, včetně jeho teploty i intenzity, a vy se tak můžete probudit čerství a plní energie!

Aplikace však umožňují i ryze praktické funkce, jako je např. rozpoznání toho, že se blížíte domů (díky připojení chytrého telefonu k domácí síti) a automatické sepnutí světel na příjezdové cestě nebo nad vchodovými dveřmi. Tuto funkci jistě oceníte zvláště při návratu ve večerních hodinách.

"Když se stane to, udělej toto"

Propojte své chytré osvětlení s aplikací IFTTT (if this then that), která funguje na principu „pokud nastane situace x, pak se stane y“. Můžete si tak nastavit například zhasnutí/rozsvícení světel v určitou hodinu, barevné bliknutí žárovky při obdržení e-mailu nebo zbarvení osvětlení v případě změny počasí – možností je nekonečně mnoho!

Jedním z hlavních znaků chytré domácnosti je možnost jejího ovládání na dálku. I tuto vymoženost můžete využít u osvětlení – pokud jedete např. na dovolenou a chcete v domě vytvořit zdání pohybu, skrze aplikaci lze jednotlivá světla ovládat a dle libosti v jednotlivých místnostech rozsvěcet a zhasínat.

Dalším praktickým pomocníkem do domácnosti je i pohybový senzor, který reaguje na pohyb v místnosti a dá světlům pokyn k rozsvícení, což oceníte hlavně v momentech, kdy máte např. plné ruce. Pro noční pochůzky po bytě se pak skvěle hodí senzor, který reaguje nejen na pohyb, ale přizpůsobuje se i intenzitě okolního světla.

Na co se při výběru chytrého osvětlení zaměřit?

  • Způsob propojení jednotlivých svítidel – pokud jsou propojena na samostatném protokolu, poběží i tam, kam nedosáhne wi-fi vašeho routeru, navíc je tak zaručena mnohem vyšší bezpečnost celého systému.
  • Aplikace výrobce – zjistěte, co vše aplikace nabízí a jaká je její dostupnost pro jednotlivé operační systémy.
  • Aplikace třetích stran – ověřte si, zda systém podporuje také aplikace třetích stran a jaký je jejich počet a kvalita.
  • Kvalita žárovek a délka záruky – cenové rozpětí inteligentního osvětlení je široké, stejně tak jako různá úroveň jeho kvality.
  • Šíře sortimentu – zjistěte si, zda vybrané osvětlení nabízí např. více typů závitů, abyste mohli propojit skutečně celou domácnost.
  • Kompatibilita s jinými chytrými systémy – byla by škoda nevyužít možnosti propojení chytrého osvětlení s dalšími prvky chytré domácnosti.
  • Jednoduchost zapojení a nastavení – nechte si u obchodníka zboží předvést, případně se podívejte na videorecenzi vybraného produktu.

Soutěžte o chytré osvětlení

Chtěli byste si sami vyzkoušet všechny výhody chytrého osvětlení? Pak se zapojte do naší soutěže o inteligentní osvětlení značky Philips v hodnotě 8 000 Kč! Soutěžit můžete zde.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Philips Lighting.