15.07.2016 / Domov

2

Co všechno potřebujete vědět, než zažádáte o dotace nebo si necháte zpracovat projekt na vlastní fotovoltaickou elektrárnu?

Než se pevně rozhodnete, je potřeba si projít několik oblastí, abyste měli jistotu, že jste připraveni. Nejedná se o žádnou velkou složitost, ale je vždy lepší otestovat svoji připravenost hned v počátku. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Sklon a orientace střechy

V první řadě orientace a hned poté sklon střechy rozhodují, zda se váš dům pro instalaci solárních panelů hodí. Nikdo totiž moc nepočítá s tím, že byste si elektrárnu postavili na trávníku.

Orientace panelů by měla být na jižní stranu, odklon 45° na východ či západ pak znamená zhruba 5 až 10 % ztráty, větší odklon pak až o 20 % nižší výnos.

Pro naše klimatické pásmo a množství dopadajícího slunečního světla je nejlepší 30° sklon. Ve skutečnosti mohou být panely na střechu postavené v jakémkoli úhlu, ale oněch 30° je ideálních pro výnos i údržbu. Jiné úhly zmenšují výnos o zhruba 10 až 15 %. Samozřejmě si můžete vybrat z několika technických řešení, jako jsou např. natáčecí moduly (na volnou plochu), tady se pak ale přidává vyšší investice a náročnější údržba nosníků, nebo moduly s optimizérem, kde opět hovoříme o investici, která snižuje zisk z výroby.

Panely versus střecha

Jak výkonnou fotovoltaiku potřebuji?

Obecně pravidlo říká, že na 1 kW potřebujete cca 7 m2 plochy u střešní konstrukce. Pro běžnou rodinu to vychází na 21–35 m2. Přesněji si ale požadovaný výkon můžete spočítat v naší kalkulačce: Kalkulačka Fotovoltaika.

Fotovoltaické panely můžete instalovat přímo na střechu, což ale znamená, že byste měli počítat s tím, že příštích 20 až 25 let, což je délka životnosti panelů, nebudete opravovat krytinu. Pokud je střecha v dobrém stavu, panely chrání střešní krytinu před přímým dopadem slunce, deštěm i sněhem.

Zkušenosti z posledních let ukazují, že krytina je lépe chráněna, a můžeme tak předpokládat i její delší životnost. Při opravách střechy ale počítejte s demontáží fotovoltaiky, což se odrazí jak v časové a řemeslné náročnosti, tak i na účtu za elektřinu.

Ve většině případů nevyžaduje instalace posílení nosnosti střechy. Počítejte s hmotností panelů 18 až 22 kg na 1 m2 včetně konstrukce.

Vyplatí se nešetřit

Dalo by se říci, že nejdůležitější jsou fotovoltaické panely a fázový měnič. Na těchto dvou komponentech byste rozhodně neměli šetřit. Samozřejmostí by pak měl být výnos z FVE v konkrétní geografické lokalitě spočítaný nejen u dodavatele, ale potvrzený i nezávislým energetickým auditorem. Záruka panelů by pak neměla být kratší než 10 let.

U měniče závisí cena na kvalitě, ale vyšší kvalita neznamená lepší účinnost. Záruka by zde měla být 5 let a optimální je varianta s chlazením v rámci měniče bez přídavných zařízení. Samozřejmostí jsou evropské certifikace kvality a bezpečnosti.

Kolik si připravit?

Vždy záleží na požadovaném výkonu, ale lze říci, že pořizovací cena pro rodinný dům může být již od 300 000 Kč. Od roku 2016 můžete navíc využít dotace Nová zelená úsporám až na 50 % investice, podle dotační třídy maximálně 100 000 Kč. Na trhu najdete i úvěrové produkty, které jsou určené pro financování fotovoltaiky, a to od bank i dodavatelů elektřiny. Vlastní elektrárnu tak můžete mít dříve, než jste čekali. Pokud zvolíte dobrého dodavatele, pomůže vám i s vyřízením těchto záležitostí. Návratnost investice je mezi 12 a 20 lety, dotace dobu zkrátí až o 5 let.

Nová legislativa

Vyřizování různých povolení a potvrzení vás čeká, pokud systém napojíte do elektrické sítě, u tzv. ostrovních systémů nemusíte řešit nic. Ani stavební povolení, které se vztahuje jen na instalace na zemi. U systému napojeného na síť vyřídí dobrý dodavatel většinu administrace za vás. Novinkou ale je, že u elektráren do výkonu 10 kW nepotřebujete licenci ani registraci a taková by měla pokrýt většinu spotřeby průměrné domácnosti v rodinném domku. Spousta papírování tak většině lidem nově odpadá.

Pozor na jističe

Ve většině případů je potřeba přizpůsobit výkon elektrárny již instalovaným jističům. Jejich výměna nebývá vždy z důvodu kapacity vedení možná. Pokud potřebujete větší výkon elektrárny, nechte to prověřit projektanta přímo na místě.

Počítejte s údržbou

Sluncem zalitý jih Moravy

Nejlepší výnos z fotovoltaiky budete mít samozřejmě na jižní a jihovýchodní Moravě. Naopak nejméně slunečního svitu získáte v severních a severozápadních Čechách.

Neexistuje žádný předpis, který by vám nakazoval pravidelné kontroly, ale popravdě jsou ve vašem zájmu. U hliníkového nosného systému zkontrolujte jednou za rok utažení šroubů na různých místech konstrukce. Pokud budou povolené, je čas na podrobnou kontrolu. Jednou za dva roky si domluvte revizi celého systému.

U natáčecích modulů se alespoň 2× za rok kontroluje hybnost kloubů a stabilita celého systému. Revizi je zde vhodnější provádět každý rok.

Údržbu ovlivňuje i sklon. Více než 15° znamená de facto bezúdržbové kolektory. U menšího úhlu je nutné panely občas zkontrolovat a podle potřeby jen očistit vlažnou vodou, nikoliv tlakovou (zapomeňte na wapku) a bez čisticích prostředků.

Co vás zhruba čeká, pokud se rozhodnete instalovat fotovoltaiku na rodinný dům nebo chatu do výkonu 10 kW a připojit ji k síti:

 1. Odhadněte potřebný výkon pomocí kalkulačky: Kalkulačka Fotovoltaika.
 2. Vyberte si kvalitního dodavatele s dobrými referencemi a zadejte poptávku – chtějte vědět cenu stavebnice i cenu za instalaci na klíč.
 3. Požádejte distributora elektřiny o vyjádření k možnosti připojení výrobny – distribuční společnosti mají povinnost vás připojit, ale za určitých podmínek. Žádost vám pomůže vyplnit dodavatel – dodá technické údaje.
 4. Pokud vaše kolektory nebudou rovnoběžné se střechou, je potřeba získat územní souhlas, dodavatel vám také může pomoci s jeho vyplněním. Stavební úřad se do 10 dnů vyjádří a může k žádosti požadovat list vlastnictví nebo snímek z katastrální mapy.
 5. Papíry máte pohromadě a může se začít stavět!
 6. Elektrikářskou revizi výrobny zajistí u instalace na klíč dodavatel, u vlastní instalace je to na vás.
 7. Uzavřete smlouvu s distribuční elektrárenskou společností na dodávku energie. To bude vyžadovat další dokumenty, například:
  • revizní zprávu FVE, přípojky – u instalace na klíč dodá dodavatel, jinak si musíte zařídit sami,
  • jednopólové schéma od zdroje po předávací místo včetně nastavení ochran a obchodního měření (získáte od dodavatele),
  • protokol o nastavení síťových ochran (dostanete k revizní zprávě),
  • cejch elektroměru pro odečet Zelených bonusů (dostanete k revizní zprávě),
  • místní provozní předpis (získáte od dodavatele),
  • stanovisko k žádosti o připojení, které vám ČEZ poslal před začátkem stavby – viz bod 3,
  • doklad o uhrazení připojovacího poplatku (pokud byl vyžadován).
 8. Hotovo. Máte elektřinu zdarma a navíc můžete posílat faktury za vyrobenou energii.

V případě tzv. ostrovního systému se vás týkají jen body 1, 2, 4, 5 a 6. Na ostatní můžete s klidem zapomenout.

Filipův tip

Pokud vás administrace kolem solárního systému odrazuje, obraťte se na ČEZ. Pomůže vám s projektem, výběrem vhodného dodavatele, dotacemi i s financováním. Pište na fve@cez.cz nebo volejte na 371 100 100.

Sdílejte:
Témata článku:
fotovoltaikaúspora energie

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Jak byste využili fotovoltaiku vy – pro ohřev teplé vody, pro vytápění, nebo pro bazén?

26.07.2016, 11:21

Evžen1

Bylo by dobré zmínit za jakých podmínek je možné použít FV systém na plochých střechách a také kolik stojí baterie, pro lepší využití energie. Používat elektřinu pro vytápění TUV nebo bazénu je dost neekonomické. Solární trubicový panel stojí 15000,-, celá sestava - čerpadlo,zdroj, bojler atd. by se dala sehnat za 30-40 000,- a to je tak 1/10 ceny fotovoltaiky.

26.07.2016, 13:18

mavericke007

"..... Návratnost investice je mezi 12 a 20 lety, dotace dobu zkrátí až o 5 let."

Tj. 7 let, to je supr, takovou instalaci chci!
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.