19.05.2017 / Domov


Blíží se období rekonstrukcí a hezké počasí nahrává i výměně oken. Na co si při výběru nových plastových oken dát pozor a podle čeho je vybírat?

Při výběru dodavatele nových plastových oken můžete hodně získat, ale také hodně ztratit. Pokud se například budete dívat pouze na cenu, můžete se pořádně spálit. Konkrétně u plastových oken totiž cena není hlavní vodítko, podle kterého byste se měli orientovat. Podezřele levná okna mohou být pochybné kvality a „uspořené“ peníze protopíte z důvodu vzniku tepelných mostů a nedostatečné izolace. Proto byste si na webu každé firmy, kterou jako dodavatele zvažujete, měli dohledat, odkud nabízená okna pocházejí – kde se vyrábějí. Podívejte se také na historii firmy a poohlédněte se po referencích od zákazníků. Spolehlivý dodavatel vám na plastová okna nabídne záruku 5 let a poskytne vám poradenství i servis

Vybírat můžete u výrobce

Při výběru dodavatele plastových oken vezměte v potaz také jejich výrobce. Ti vám okna prodají napřímo včetně všech potřebných služeb či doplňků a není potřeba mít zprostředkovatele. Navíc máte garantované odborné znalosti a zkušenosti přímo od výrobce.

Co je dobré promyslet předem

Při výběru plastových oken byste se měli zamyslet nad svými požadavky a prostředím, kde budou okna umístěna. Odpovědi se stanou dobrým vodítkem při výběru.

Tepelně izolační vlastnosti

Tepelné vlastnosti, ať už pozitivně, nebo negativně, můžete ovlivnit výběrem profilu a izolačního skla. Tento bod by vás měl obzvlášť zajímat v případě, kdy hodláte plastovými okny osadit pasivní dům – v tom případě byste měli svůj dům osadit okny s hodnotou Uw pod 0,8 W/m2K. V každém případě počítejte s tím, že nová a moderní okna budou mít výrazně lepší izolační vlastnosti, a to včetně těsnosti, než ta původní.

Zvuková izolace

Bydlíte u rušné silnice, na křižovatce nebo nad magistrálou? Hluk z ulice můžete výběrem plastových oken s protihlukovým zasklením významně snížit.

Ochrana před zloději

Dostat se do bytu či domu oknem je pro zloděje dílem okamžiku. Pokud nebydlíte v některém z vyšších pater a k vašim oknům nebo balkonu by se potenciální zloděj mohl dostat z chodníku, měli byste si pořídit plastová okna s bezpečnostním sklem a také s větším množstvím bezpečnostních bodů v kování okna, které znesnadňují vniknutí. Je možné zvolit i doplňky jako např. zamykatelnou okenní kliku.

Odolnost vůči povětrnostním podmínkám

Moderní okna od prověřených výrobců musí dostatečně odolávat také povětrnostním podmínkám – a to bez ohledu na to, zda vlastníte byt v městské zástavbě, anebo v horské oblasti. Český výrobce má navíc zkušenosti s výrobou a dodávkou oken právě do českých (nejen) horských oblastí. Odolnost vůči povětrnostním podmínkám se samozřejmě týká i správně provedené instalace oken.

Pečlivá příprava, polovina úspěchu

Výměna oken patří k náročnějším bytovým rekonstrukcím. Neobejde se bez nečistot, prachu a stavební suti. Nejdříve musí vyškolení montéři demontovat stávající okna a poté osadit nová. Na celý proces výměny oken je potřeba se dobře připravit. V každém případě vybírejte nová okna a jejich dodavatele pečlivě, ať je za pár let nemusíte opět měnit. 

Trojsklo, nebo dvojsklo?

Tuto otázku řeší zákazníci již od té doby, kdy se začala trojskla v oknech používat. Pravdou je, že trojsklo lépe izoluje a udrží uvnitř domácnosti více tepla než dvojsklo. Může přispět také k omezení rosení oken. Nicméně není všechno trojsklo, co se třpytí. I to má své „nevýhody“. Například do interiéru propouští méně infračerveného světla, které interiér prohřívá, aniž byste museli topit. Navíc samotné trojsklo izoluje hluk téměř srovnatelně jako dvojsklo, rozdíl je nepatrný. Trojsklem si tedy automaticky nezajistíte výrazně větší izolaci hluku. Té docílíte teprve speciálními skly.

Pořiďte si rovnou i doplňky

Svého potenciálního dodavatele se rovnou zeptejte, zda vám je schopen kromě oken zařídit také parapety, žaluzie a vůbec doplňky k oknu, které potřebujete a na které jste zvyklí. Je přece příjemnější objednat vše u jednoho dodavatele než shánět každou věc zvlášť. Pomocí žaluzií ochráníte interiér svého bytu před slunečními paprsky a sítě do oken se vám budou hodit v létě. Především v noci oceníte, že všichni komáři zůstali venku a vy můžete v klidu sledovat film, číst si nebo nerušeně spát.

Článek byl vytvořen ve spolupráci se společností PKS okna.