01.05.2019 / Domov


Přemýšlíte o zateplení domu? Poradíme vám jak na to, upozorníme na nejčastější překážky a nakonec se podíváme i na možnosti financování.

Přizvěte si na pomoc profesionály

Na rovinu, zateplování domu je celkem náročný proces a odborníci se vám budou hodit. Ušetří vám nervy a začátečnické chyby. Jak vybrat ty správné?

  • Nehleďte jen na cenu. Nejlevnější nabídku si důkladně prověřte, než na ni kývnete.
  • Od firmy si vyžádejte reference a jejich bývalé klienty se nebojte kontaktovat.
  • Má firma nějaké certifikáty či obdobné doklady? Chtějte je vidět.
  • Požádejte o nabídky více firem a následně si je porovnejte.

Chybu určitě neuděláte ani v případě, že si k zateplování domu přizvete stavební dozor. Ten dohlédne na to, aby dělníci při samotné realizaci nezapomínali na detaily. Možná nyní stavební dozor vnímáte jako zbytečnou investici, ale věřte, že se vám tento krok v budoucnu vyplatí.

Přečtěte si také:

Nejčastější chyby v zateplení domu a jejich řešení

Zateplení fasády domu je jednou z nejčastějších renovací, do které se po zimě pustíte. Zde rozebereme 5 nejčastějších chyb zateplení a jejich řešení.

Zateplení soklu: nejčastější chyby a jejich řešení

Přestože je izolace soklu běžnou stavební prací, i zde může dojít k chybám, které komfort bydlení výrazně ovlivní. Které to jsou a jak je napravit?

Na co si dát pozor, když se do toho pustíte sami

Pokud se řadíte mezi zkušené a zručné kutily, zateplení domu možná zvládnete sami. Co budete v takovém případě potřebovat? Projekt, znalost pracovních i technologických postupů a znalost materiálů, které se při zateplování používají.

1. Stavební hmoty

Mezi časté chyby při zateplování domů patří využití nevhodných stavebních hmot a materiálů. Vždy počítejte s tím, že materiály od různých výrobců mají také rozdílné fyzikální vlastnosti. Vždy se zajímejte o certifikované zateplovací systémy, díky nim vedle nešlápnete.

2. Neznalost způsobu provádění

Pokud se zateplováním domu nemáte žádné zkušenosti, práci byste měli raději svěřit profesionálům. Pokud trváte na zateplení domu svépomocí, nechte svou práci alespoň kontrolovat stavebním dozorem. Ten by vás měl upozornit na chyby a špatně provedení. Další možností také je, že budete řemeslníkům z firmy pomáhat, tím by se celková částka za provedení měla o něco snížit.

3. Na materiálu nešetřete

Realita je taková, že levné materiály mívají často horší vlastnosti. Radost z ušetřených peněz tedy brzy vystřídá zlost z nekvalitního provedení. Vyhněte se tomu. Jaký izolační materiál byste si měli zvolit? To záleží na tom, kde se chystáte izolace využít. V rozhodování vám pomohou obecná doporučení:

  • Novostavby - zateplení polystyrenem. Je to nejlevnější varianta.
  • Rekonstrukce - tuhé desky z minerálních vláken.
  • Nekontaktní způsob zateplení - minerální izolace.

4. Izolaci zvolte opravdu silnou

Cenový rozdíl v tloušťce izolace je skutečně zanedbatelný a obecně lze tvrdit, že tlustší izolace bude mít lepší izolační vlastnosti. Jednoduchá rada zní: izolaci si tedy dejte co nejsilnější. V případě, že si dům zateplíte pouze pěti centimetry, příliš vám to při úsporách energie nepomůže a vy zbytečně přijdete o čas i peníze.

Jak zateplení domu financovat

I samotné financování zateplení domu obsahuje mnohá zákoutí. V případě nedostatku peněz stojíte před rozhodnutím, zda si na zateplení půjčíte nebo s tím ještě nějakou dobu počkáte a potřebné finance si našetříte. Můžete si zvolit cestu půjčky a z uspořených peněz za energie úvěr splácet, nebo nikam nespěchat a peníze našetřit. Důkladně si tedy propočítejte, jaká varianta se vám vyplatí a nezapomeňte zohlednit úroky, které s sebou půjčka přinese.

S financováním vám mohou pomoci také dotace, zaměřte se na program Nová zelená úsporám. Výše samotné dotace se odvíjí od konkrétního projektu zateplení a míře uspořené energie. Z tohoto programu můžete získat dotaci až 550 000 Kč.

Zateplení domu určitě nepodceňujte. Každý krok, který vede k ekologičtějšímu způsobu života se počítá. A má ohromný smysl.

Přečtěte si také:

Nová zelená úsporám pro rekonstrukce svépomocí

Kutilové mohou žádat o dotaci z Nová zelená úsporám na rekonstrukce svépomocí. Vztahuje se na zateplení, fotovoltaiku, stará kamna nebo stínění.

Sdílejte:
Témata článku:
důmizolacenávodrekonstrukcezateplení