18.02.2019 / Domov


Nemáte zahradu, ale rádi byste si v teplých dnech poseděli venku? Možná postačí balkon. Našli jsme pro vás pár tipů, jak z balkonu uděláte malý ráj.

Proč si balkon zvelebit

Pokud vám doteď balkon sloužil pouze jako prostor pro odkládání nepotřebných věcí, vyhrňte si rukávy, čeká vás pořádný úklid. Z balkonu se dá celkem snadno udělat oáza klidu, kde si v teplých dnech vychutnáte snídani a večer zde spokojeně usednete s čajem nebo sklenkou vína. Byl by hřích potenciál tohoto malého prostoru nevyužít naplno. Jdeme na to.

Inspirace není nikdy dost

V první řadě si promyslete, jaký rozpočet do této “malé rekonstrukce” můžete investovat. Uděláte si tak orientační představu toho, co si můžete dovolit a co ne. Máte? Nyní nastává ten správný čas, kdy si sednete k internetu nebo magazínům o bydlení a najdete si inspiraci. Jaký styl balkonu se vám líbí? Co budete potřebovat? Všímejte si všeho:

 • Podlaha
 • Osvětlení - hlavní i dodatečná světýlka
 • Vymalování
 • Nábytek
 • Květiny
 • Stínidla
 • Polštáře
 • Podsedáky
 • Deky
 • Clona pro docílení soukromí
 • Kombinace barev
 • Dekorace - svíčky, vázy, lucerny, poličky, bedýnky, obrazy 

Buďte praktičtí. Přemýšlejte i nad tím, co nejčastěji na balkoně budete dělat. Pokud se večer co večer uchýlíte ke knížkám, nezapomeňte si na balkon obstarat dobré světlo, ať vaše oči netrpí. Možná ale potřebujete balkon využívat také na věšení prádla. Proč ne? Pořiďte si stropní sušák, nezabírá téměř žádné místo a balkon nehyzdí.

Myslete také na soukromí. Představa, že vás při relaxaci pozorují všichni sousedé i lidé z ulice vás zřejmě nijak nepotěší. Soukromí vám zajistí závěsy, rohož (rákosová, ratanová, bambusová) nebo popínavé rostliny, jako je například břečťan.

Květiny a bylinky

Co by to bylo za balkon bez kytek a bylinek. Vyzkoušejte vertikální zahrady, které se těší stále větší oblibě. Využít k tomu můžete například europalety, ty vypadají obzvlášť pěkně.

Pokud je váš balkon orientovaný na jih, vybírejte takové květiny, kterým nevadí slunce - petúnie, surfinie, pelargónie. Chybu neuděláte ani s levandulí, rozmarýnem, oreganem, šalvějí nebo tymiánem. Pokud balkon trochu zastíníte, půjdou vám zde i jahody rajčata a jiná zelenina.

Na váš balkon příliš světla nedoléhá? Pořiďte si begónie, fuchsie nebo čemeřice. Zadaří se i stévii, mátě, meduňce, pažitce, kerblíku a libečku. Ale klidně zkuste vysázet i jahody a rajčata, sice dozrají později a bude jich méně, ale na pár vlastnoručně vypěstovaných kouscích si i tak pochutnáte.

Vhodný nábytek na posezení

Při pořizování nábytku upusťte uzdu své fantazie. Nikde není psáno, že na balkoně musíte mít klasickou pohovku, židle a stolek. Možná si stylovou pohovku vyrobíte z palet a stolek ze starého kořene nebo bedýnky. Následně vše doladíte polštářky, podsedáky a dekami. Nyní už jen zbývá pozvat přátelé, nalít víno a oslavit zdárnou rekonstrukci vašeho venkovního hnízdečka. Přejeme, ať vám váš nový balkon přináší jen samé radosti.

Sdílejte:
Témata článku:
byt návod