24.08.2016 / Domov


Maso, zbytky od oběda z předešlých víkendů, pár zmrzlin, trocha ledu, hrášek a mrazák je plný? Možná je čas poohlédnout se po jiném řešení.

Stejně jako máte část potravin v kuchyni a část ve spíži, můžete si rozdělit i mražené potraviny. Filipův návod vám pomůže zjistit, zda je pro vás lepší přikoupit nový menší mrazák, který vypadá jako malá lednička, nebo investovat do rozměrnějšího řešení.

POLICOVÝ, který vypadá jako lednice

Odpověděli jste převážně (a)

Pokud vám nestačí stávající, který máte u ledničky, pak je pro vás nejvhodnější menší skříňový, ať už vestavný, nebo samostatně stojící. Vzhledově bude vypadat jako malá lednička, objem bývá do 100 litrů. Místo mu můžete najít v kuchyni, ne na přímém slunci. Vhodnější je ale chladnější místnost – například vstupní hala, veranda nebo chodba. Každopádně byste to k němu neměli mít daleko.

SKŘÍŇOVÝ, s objemem kolem 200 litrů

Odpověděli jste převážně (b)

Vaše nároky jsou už větší, a proto využijete větší policový (skříňový) mrazák kolem 200 litrů objemu. Můžete si vybrat, zda jej vestavíte do kuchyňské linky, ale vhodnější bude samostatně stojící. Ten totiž můžete dát do chladnější místnosti a tak ušetřit za elektřinu. Zde si určitě ohlídejte, zda se dokáže sám odmrazovat, a zajistěte odtok odmražené vody tak, aby nedocházelo k plesnivění zdí.

PULTOVÝ, do 300 litrů objemu

Odpověděli jste převážně (c)

Buď máte velkou rodinu, nebo velké hospodářství či zahradu. Vám se rozhodně vyplatí pultový (truhlicový) mrazák. Cenově je výhodnější než policový a dokáže lépe uchovávat teplotu, což vás uklidní při výpadku elektřiny. A pokud si vyberete vyšší energetickou třídu, máte jistotu, že jeho provoz se zdaleka tak neprodraží jako u béčkových či céčkových variant. Ideální umístění je ve sklepě nebo v té nejchladnější místnosti. Samozřejmostí by měla být funkce SuperFrost, kdy mrazák dokáže skokově zchladit třeba půlku prasete. Hodit se bude i beznámrazový systém, kde ale musíte zajistit odtok odmražené vody tak, aby nedocházelo k plesnivění blízké zdi.

Velikost podle domácnosti

Objem mrazáku se počítá podle lidí, a to 40–60 litrů na každého člena domácnosti. Tam, kde máte doma zahrádkáře, rybáře nebo myslivce, zvedněte objem na 80 litrů na osobu.