15.09.2016 / Domov


LED technologie přináší řadu výhod, zároveň je ale pro mnohé stále ještě velkou neznámou.

Světlo výrazně dotváří atmosféru místností. Celosvětový trend zároveň přináší do domácností technologicky vyspělejší a především energeticky úspornější žárovky. V současnosti nejpokročilejší technologii osvětlení pro domácnosti představují LED světelné zdroje. Fungují na principu několika polovodičových elektronických diod, které při průchodu elektrického proudu vyzařují světlo.

„Hlavním důvodem využívání LED žárovek je efektivita. Jejich spotřeba energie je velmi nízká, přináší i 80–90% úspornost. V porovnání s klasickými žárovkami mají neporovnatelně vyšší životnost: podle typu vydrží 10 000 až 50 000 hodin, což představuje 15 až 50 let. Důležitým údajem je také počet spínacích cyklů, jde o 50 až 100 tisíc vypnutí a zapnutí, které LED světelný zdroj vydrží,“ vysvětluje přínosy LED Martin Sajbert, specialista na osvětlení ve společnosti Philips Lighting.

Světelný výkon kvalitních LED zdrojů je porovnatelný s klasickými, běžně používanými žárovkami a jejich vývoj jde neustále kupředu. Důležité je ale LED žárovky kupovat podle toho, do jakého prostoru je chcete instalovat a jakého efektu chcete dosáhnout. V tom nabízejí LED zdroje opravdu nepřeberné možnosti co do designu, výkonu, barvy světla i vlastností. Cena kvalitních LED zdrojů se odvíjí od typu a výkonu žárovky, LED ekvivalent klasické 60W žárovky pořídíte přibližně za 120 Kč.

Použití je stejné jako u klasické žárovky

LED světelné zdroje se dají používat v běžných druzích osvětlení v domácnosti, ale také v exteriéru. Podle typu svítidla si můžete vybrat z různých tvarů světelných zdrojů, kterými jsou tvar klasické žárovky, kapka, svíčka, bodová žárovka, reflektor i trubice.

Závity LED světelných zdrojů jsou standardizované, shodné se závity běžných žárovek. Při použití směrových světelných zdrojů jako náhrady bodových halogenových žárovek se závitem GU 10 je pak důležitý i úhel vyzařování. Když chcete dosáhnout stejného efektu jako u halogenové žárovky, měl by se pohybovat kolem 40 stupňů.

LED žárovka se používá stejným způsobem jako klasická žárovka. Rozsvítí se ihned po zapnutí, pro dosažení maximálního jasu jí stačí 0,2 vteřiny. Po celou dobu životnosti svítí pořád stejně jasně (světelný tok nesmí klesnout pod 90 % proklamovaného). Některé LED žárovky jsou stmívatelné, ale ne všechny, takže pokud tuto funkci potřebujete, dejte si při výběru pozor. Stejně jako na tradiční žárovce i na LED žárovce se doporučuje utírat prach.

Zapomeňte na watty, sledujte údaj o světelném toku

Světelný tok se uvádí v lumenech a je to jeden z nejdůležitějších údajů, o který byste se měli zajímat při koupi nové žárovky. Například LED ekvivalent klasické 60wattové žárovky má hodnotu 806 lumenů, takže pokud chcete přibližně stejnou svítivost, dívejte se po žárovce s podobnou hodnotou – právě ta je ideální pro běžný centrální zdroj světla v místnosti. Koupit si ale můžete i ekvivalent klasické až stowattové žárovky.

Orientační převodová tabulka žárovek

  Klasická žárovka Halogenová žárovka Kompaktní zářivka LED žárovka Světelný tok
  25 W 18 W 5 W 4 W 250 lm
  40 W 28 W 8 W 6 W 470 lm
  60 W 42 W 12 W 9,5 W 806 lm
  75 W 53 W (ekviv. 70 W) 15 W 13 W 1055 lm
  100 W 70 W 20 W (ekviv. 95 W) 20 W 1521 lm

Zdroj: Philips Lighting

Jde tu o lumen

Proč je důležité všímat si hodnoty v lumenech, a nikoliv pouze příkonu ve wattech? Na pultech prodejen se nachází několik generací LED světelných zdrojů a při rychlosti jejich vývoje za posledních pár let mohou být výkonné parametry při stejném příkonu výrazně odlišné.

Sami si vyberte barvu světla

Pro klasifikaci různých typů bílého světla se používá výraz „teplota chromatičnosti“. Ta se měří v kelvinech (K). Čím je toto číslo nižší, tím je barva světla teplejší (víc žlutočervené světlo). Naopak čím je hodnota vyšší, tím je barva světla chladnější (víc bílomodré světlo). Pro vytvoření útulné atmosféry v domácnosti se běžně používá teplé bílé světlo, které má hodnotu 2700 kelvinů, je to stejná barva světla, na jakou jsme zvyklí u klasické žárovky. Světelné zdroje s teplým bílým světlem se hodí do obývacích pokojů, ložnic a dětských pokojů, do kuchyně a pracovny je vhodnější chladnější bílé světlo s hodnotou 4000 kelvinů i více.

Vyšší bezpečnost

Při používání LED žárovek není potřeba dodržovat pravidla zacházení s křehkými předměty jako u klasických žárovek. Použité LEDky nicméně nevyhazujte do komunálního odpadu, ale raději je odneste do elektroodpadu, který mají například v každém obchodě s elektrem, dají se totiž recyklovat.

Co se píše na krabicích:

  • W – příkon ve wattech; čím menší číslo, tím nižší spotřeba.
  • lm – světelný tok v lumenech; značí množství vycházejícího světla, ekvivalent klasické 60W žárovky má mít u LED světelného zdroje hodnotu 806 lumenů.
  • K – teplota chromatičnosti v kelvinech; teplá bílá má hodnotu 2700, čím vyšší číslo, tím bělejší, studenější barvy, někdy je tato hodnota nahrazena slovním výrazem.
  • Počet hodin – znamená životnost žárovky, 1000 hodin se považuje za jeden rok běžného používání.
  • Symbol kruhového ovládače – znamená, že žárovka je stmívatelná.
  • Symbol žárovky s vyznačeným úhlem – označuje velikost úhlu vyzařování světla; uvádí se u světelných zdrojů, jejichž úhel vyzařování je menší než 120 stupňů, tyto světelné zdroje nazýváme směrové, bodové mají rozptyl 20–50 stupňů.
  • Energetický štítek – LEDky dosahují třídy A a vyšší, do třídy A patří i kompaktní zářivky; abychom zdroj mohli považovat za úsporný, musí dosahovat účinnosti minimálně třídy A, například halogenové žárovky dosahují svou účinností pouze třídy D.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Philips Lighting.

Sdílejte:
Témata článku:
domácnostosvětleníúspora energie