25.08.2016 / Domov


Léto, zdá se, ještě neskončilo, a renovace topení tak může vypadat nesmyslně. Ale opak je pravdou. Navíc stačí začít v pátek a po víkendu máte hotovo.

Topný okruh většinou zahrnuje kotel a otopná tělesa, tedy radiátory včetně vedení. Výměně kotlů se budeme věnovat v jiných článcích, tentokrát si posvítíme na radiátory a rozvod teplé vody pro účely topení. Ve většině českých domácností najdeme kovové radiátory různého stáří a v různém stavu. Starý radiátor ale automaticky neznamená, že je špatný. Při pečlivé údržbě vám vydrží i přes dvacet let, někomu i přes padesát. Na druhou stranu je jasné, že novější tělesa jsou výrazně účinnější.

Co budete potřebovat?

 • zakrývací fólii nebo karton,
 • ocelový kartáč,
 • špachtli,
 • smirkový papír na kov,
 • pilník,
 • smetáček,
 • kuchyňský saponát,
 • houbičku,
 • krycí pásku,
 • antikorozní základový lak na radiátory,
 • nátěrovou hmotu určenou pro radiátory,
 • míchací dřívka,
 • štětec či štětku, zahnutý štětec (zárožák) či malý váleček na delší rukojeti.

Kolik času vám to zabere?

Starý radiátor je nejlepší natírat ve chvíli, kdy je zcela vychladlý, nejlépe vypnutý, tedy před začátkem nebo po skončení topné sezony. Samotné natírání je otázkou desítek minut, počítejte ale s dobou nutnou pro zaschnutí barev 8–16 hodin na základovou (podle typu barvy a výrobce) a dvakrát 4–6 hodin na zaschnutí nátěrové barvy, protože budete natírat opakovaně. Menší byt, ve kterém nejsou radiátory příliš zanedbané, tak můžete zvládnout za víkend, pro ty v horším stavu počítejte raději s jedním víkendem na místnost.

Čtvrtek: zvolte vhodnou barvu

Úspěšnost renovace závisí na výběru vhodných barev. Připravte se předem a nechte si v prodejně poradit – ukážou vám speciální přípravky určené pro radiátory, které jsou vyráběny s ohledem na vyšší teploty a tepelnou roztažnost kovů. Proto vydrží nepoškozené a v původní barvě po několik let. Moderní barvy na radiátory jsou vodou ředitelné, „neprovoní“ vám byt a dobře se s nimi pracuje. Naopak špatně zvolené barvy můžou popraskat a měnit odstín. Volte tedy pečlivě.

I když budete renovovat jen část radiátorů, vždy v místnosti natřete všechny stejně. Různobarevná otopná tělesa nejsou hezká. Při výběru barvy volte lomenou bílou, vypadá lépe než jasně zářivá bílá.

Pátek: obruste a očistěte topná tělesa

Využijte pracovního dne a pusťte se do hlučnějších prací. Nejdříve zakryjte podlahu a případně i stěnu za radiátorem kartonem nebo zakrývací fólií. Prvním krokem renovace bude odstranění starého nátěru a případné koroze. Tuto fázi nepodceňujte, důkladné zdrsnění a vyčištění povrchu vám usnadní lakování a výrazně prodlouží trvanlivost nátěru.

K odstranění nesoudržných vrstev laku a rzi použijte ocelový kartáč nebo smirkový papír na kov a špachtličku – lak zdrsněte a špatná místa oloupejte a obruste až na čistý kov. Vzniknou-li na místech po oloupaném laku hrany, zahlaďte je smirkem. Na horní straně topení mohou být drobné výstupky, ty zabruste pilníkem. Oloupané nečistoty z radiátoru smeťte smetáčkem nebo vyluxujte.

Nejčastější místo koroze bývá v okolí růžice. Snažte se zbavit maxima rzi a prozkoumejte stav, zda není nutné vyměnit těsnění, nebo dokonce celý radiátor. V sobotu dopoledne pak na tato místa pamatujte se základovkou, tedy antikorozním nátěrem.

Dále povrch radiátoru důkladně očistěte, za léta používání se na něm pravděpodobně nashromáždily různé mastnoty a další nečistoty. Použijte k tomu houbičku a běžný kuchyňský saponát naředěný vodou. Topení poté opláchněte čistou vodou. A pak opláchněte sebe.

nátěr radiátoru
Nejprve natřete topná tělíska základním antikorozním lakem, poté dvěma vrstvami vodou ředitelné barvy.

Sobota dopoledne: začněte antikorozním nátěrem

Než se pustíte do natírání dobře očištěného, suchého, hladkého, vosku a mastnot zbaveného povrchu radiátoru základním antikorozním nátěrem, oblepte krycí páskou kohout a jeho části – ty nebudete lakovat, protože musejí později zůstat pohyblivé.

Z plechovky se základní barvou si můžete pro lepší manipulaci odlít malé množství do menší nádoby. Barvu důkladně promíchejte míchacím dřívkem a poté nanášejte na podklad štětcem či štětkou, do prostorů mezi žebry a na zadní stranu topení se lépe dostanete zahnutým štětcem nebo malým válečkem na dlouhé rukojeti.

Až pokryjete základní barvou každý kousek radiátoru, nechte ji 8–16 hodin zaschnout. Teplota podkladu a okolí by neměla klesnout pod 10 °C a relativní vlhkost vzduchu by neměla být vyšší než 75 %, jinak to zasychání barvy zpomalí. Zkrátka se raději podívejte na počasí, a pokud má víkend propršet, asi to nejsou ideální dny pro natírání topení.

Po zaschnutí barvy zkontrolujte místa, na kterých jste loupali lak až na čistý kov. Pokud jsou vidět, jemně je zahlaďte smirkovým papírem a následně povrch nezapomeňte opět očistit.

Neděle ráno: první nátěr, odpoledne přijde druhý

Po základní barvě přichází na řadu vodou ředitelná barva, tou se doporučuje udělat 2 nátěry. Začínejte natírat odzadu (směrem od zdi) dopředu. Při opačném postupu hrozí, že byste si znehodnotili již nabarvenou přední část. Po nanesení první vrstvy ji nechte 4–6 hodin uschnout. Postup opakujte s finálním nátěrem, opět jej nechte schnout 4–6 hodin. Po skončení práce veškeré nářadí a pomůcky umyjte vodou, dříve než stihne barva zaschnout. V opačném případě byste je museli vyhodit.

Podívejte se i na kotel

Víte, že...

když si zvolíte plyn ČEZ S ODMĚNOU, máte možnost si vybrat právě jako odměnu revizi plynového kotle a spalinových cest na rok zdarma? Revizi si sjednáte na Zákaznickém centru nebo Zákaznické lince.

Léto je rovněž vhodnou dobou pro údržbu kotle – tedy pokud jej máte. Během topné sezony se může spalovací komora kotle zanést a to účinnosti kotle rozhodně nepomáhá a vaší peněžence ještě méně. Kotel na tuhá paliva pořádně vyčistěte a pak zavolejte technika, u kotle na plyn volejte technika rovnou, tam je jakýkoliv zásah do kotle spíše nežádoucí. Technik v případě potřeby vyčistí teplosměnné plochy od usazených nečistot a znovu kotel nastaví na dané parametry, vymění opotřebované díly a změří hodnoty produkovaného CO2. Takovou včasnou úpravou můžete předejít výpadkům kotle na podzim a v zimě, kdy bude muset opět podávat plný výkon. Pravidelnou kontrolou a čištěním navíc ušetříte až deset procent paliva.

Teď víte, že máte kotel v pořádku na další topnou sezónu a radiátory budou dobře sloužit zas několik let. V každém případě je nezapomeňte odvzdušnit a i během zimy občas zkontrolovat, zda stále dobře těsní.

 

Sdílejte:
Témata článku:
byt důmnávodrenovacetopeníúspora energie