30.08.2016 / Domov


Zateplení fasády je jedna z nejčastějších stavebních úprav. Dost často ale dochází k výraznému „ztracení“ oken ve fasádě. Jak tomu předejít?

Určitě jste sami viděli krásný moderní dům, často se solárními panely na střeše, z moderních materiálů – ale přesto tam něco nesedělo. Dost často to jsou okna abnormálně zapuštěná do fasády. Nejenže taková okna působí zvenku utopeně, ztraceně a zbytečně snižují estetiku celého domu, ale i v interiéru chybí světlo.

Jednoduché počty

Ideální rozměry

Ideální hloubka pro zapuštění oken do fasády je 10–20 cm, hlubší venkovní špaleta, zejména u menších oken, již působí nezvykle.

Pokud o izolaci fasády uvažujete, spočítejte si nejdříve, na jakou tloušťku stěny se dostanete. Dejme tomu, že vaše stávající zeď má 45 cm šířky a izolant jste zvolili o síle 15 cm. Ve výsledku má vaše obvodová zeď 60 cm, ale okna jsou zapuštěná do původní špalety. Jak jim tedy nepřidat dalších 15 cm?

Vysaďte okna

Možná šokující postup, ale rozhodně funkční. Je obrovská škoda, pokud se nová okna při výměně neposunou na samou hranu nosné stěny (při následném zateplení izolantem do tl. 200 mm), nebo dokonce nevysunou vně stěny na konzoly (pro pasivní domy se zateplením 250–300 mm). Tak bude nová špaleta opět přirozená a do oken bude opět krásně svítit slunce.   

Počítejte s tím, že pro stavbaře a techniky ze staré školy bude možná absurdní montovat okna na okraj nosného zdiva. Jedná se však o postup, který je již mnoho let s úspěchem využíván u úsporných domů. Kromě krásného vzhledu se dosahuje nejmenšího tepelného mostu kolem rámu okna a to s sebou přináší další úspory.Důležitou součástí této stavební změny je ukotvení nosného rámu na zeď budovy. Do rámu pak vsadíte okno. Bude to vypadat, jako by okno bylo „nalepené“ na zdi, ale to zmizí, jakmile obložíte zeď izolací. Toto řešení je skvělé v momentu, kdy jste zvolili skutečně silný fasádní izolant. Okno osazené na líc nosné stěny, nebo u pasivních domů dokonce vykonzolované okno pomůže zachovat původní ráz domu. Bude to znamenat určité náklady navíc – na druhou stranu však získáte dům, který bude mít stejně světlý interiér jako předtím a na který bude radost se podívat.

Filipův tip

Pamatujte, že fasádní práce mohou znamenat nutnost stavebního povolení. Proto si vždy ohlídejte, zda máte veškeré potřebné dokumenty.

U nosného rámu si ohlídejte množství zátěže (vaše okno může být velké, a tedy těžké) a materiál, který neobsahuje tepelné vodiče, jako jsou kovy. Jediný kompromis jsou kotvicí šrouby, které by však v mnoha případech nemusely být nutné, neboť lepení rámu na obvodovou zeď je v případě použití kvalitního lepidla dostatečné.

Okna musí být pomocí speciálních dilatačních pásek a lišt napojena přes omítky na celý zateplovací systém, jinak dochází ke vzniku trhlinek, kterými zatéká a profukuje. Pokud je dírek více, pak je již jedno, zdali máte kolem domu metr izolace.

Ať už se rozhodnete pro variantu s oknem na líci nosné stěny, nebo s předsazeným oknem, v každém případě si pozvěte odborníky, kteří vám poradí. U vykonzolování oken se vyplatí svěřit tuto práci profesionální firmě a připlatit si za kvalitu. Reklamace zrovna takových prací jsou něčím, co si jistě dokážete odpustit.