23.01.2020 / Domov


Italský design láká svým puncem elegance a originality. Není jen výsadou bohatých a náročných klientů, zamiluje si jej každý.

Chcete do svého domova dostatek světla a domácího tepla? Jak vypadá taková ložnice či koupelna v italském stylu? A co by vám z italského nábytku nemělo chybět? To vám poradí bytové architektky a designérky, které dokáží navrhnout bydlení v italském duchu.

Vznešený a lehký interiér

Bydlení v italském stylu neznamená pouze nákup italského nábytku, ale správné snoubení italské tradice s minimalismem v interiéru. Každá místnost by měla být vznešená a zároveň působit lehce a prostorně.

„Koho by Itálie neokouzlila? Skvělé jídlo, víno, móda, umění, památky… Velice ráda po Itálii cestuji, objevuji nejrůznější zapadlá zákoutí a užívám si tam každou chvilku. Lidé mě tam doslova nabíjejí energií. Italové mají neuvěřitelně pozitivní přístup k životu a hlavně, mají vkus. To je to, co na nich společně s Francouzi, obdivuji nejvíce. Nemohu zapomenout například na to, jak v Miláně potkáváte na každém kroku módně oblečené šarmantní stařečky a stařenky, kteří mají šmrncu a chuti do života na rozdávání, to mi třeba u nás velmi chybí,“ říká architektka Tereza Janků.

V italském interiéru je zcela zásadní světlo. Prostory by měly být prosvětlené s převažující bílou barvou, zatímco jiné barvy by měly být pouze doplňkovým akcentem. Přestože existují i tmavé varianty interiéru, v italském stylu převažují především světlé tóny.

Obrázek: Světlo je v italském designu zcela zásadní, právě proto se tolik pracuje obzvláště s bílou barvou. Zdroj: idwitalia.com - italské kuchyně


Při výběru italského nábytku máte v podstatě dvě možnosti – sáhnout po klasickém či moderním. Klasický nábytek vychází z tradičního italského designu starších dob, který se vyznačuje zejména masivním dřevem, honosným a zdobným zpracováním. Oproti tomu moderní nábytek již pracuje i s novodobějšími materiály, jakými jsou kov, sklo i umělé hmoty. V posledních letech se klade důraz nejen na kvalitu výrobku, ale také na snadnou údržbu a praktičnost.

„Italové, a tím myslím nejen designéry a lidi z oboru, mají obecně skvělý vkus a cit pro proporce a materiály. Zároveň se nebojí experimentů. To bude asi ta správná kombinace. Nazvala bych to neotřelou elegancí,“ říká Tereza.

Italský design a nábytek jsou symbolem vkusu a důvtipu. Své o tom ví i Katerina Kersey, která studovala na Florence Design Academy a své zkušenosti ze studia ve Florencii nyní zúročuje v Praze. Několik let spolupracovala s interiérovým studiem IDW Italia, které v duchu italského stylu plní svým klientům sny o elegantním a spokojeném domově.

Obrázek: Vytvářejte chytré kombinace tradičního a moderního designu, o tom nakonec italský styl je. Zdroj: idwitalia.com - designové konferenční stolky

Kuchyně v italském stylu

Místo pro všechno a vše na svém místě, tak by se dala jednoduše popsat pravá italská kuchyně. Určitou vznešenost najdete i tady – nic v kuchyni jen tak neleží, vše je pečlivě zorganizováno do systematických skříní a úložných prostorů. Veškeré přístroje, jako jsou lednička, myčka či trouba, jsou zabudované tak, aby na sebe poutaly co nejmenší pozornost.

Obrázek: Italské kuchyně mají mnoho systematických skříněk a úložného prostoru, aby vše zůstalo skryto. Zdroj: idwitalia.com - kuchyně YARA

 

Kuchyňská linka velmi často bývá prodloužená, přidávají se k ní barové židle, a vzniká tak prostor na přímé posezení v kuchyni. Jí se však zde jen v rychlosti, posezení s rodinou či přáteli patří pro Italy výhradně k jídelnímu stolu.

Obrázek: Přímo v kuchyni se tvoří u prodloužené kuchyňské linky malé posezení. Zdroj: idwitalia.com - italské kuchyně TIME 01

 

Jídelní stůl v italském stylu by měl být velmi kvalitní, nejlépe s lesklým povrchem, aby odrážel světlo. Pod stůl s židlemi můžete vybrat zajímavý koberec, který ochrání podlahu před poškrábáním. 

Obrázek: U jídelního stolu vsaďte na kvalitu a jedinečný italský design. Zdroj: idwitalia.com - italské jídelní stoly

Obývací pokoje v italském stylu

Při příchodu do obývacího pokoje byste měli cítit závan luxusu, který je všudypřítomný. Kvalitní italský nábytek, přepychové doplňky – to je základ pravého italského obývacího pokoje.

Obrázek: Obývací pokoj by měl působit velmi luxusně. Zdroj: idwitalia.com - italské sedací soupravy

 

Sedací souprava bývá větší s přilehlými křesly, jelikož Italové jsou srdeční hostitelé a bývá jich doslova plný dům. V současném italském designu jsou oblíbené materiály mikroplyš, ekokůže či ratan. Sedačka i křesla bývají často na nožkách, což oceníte zvláště při úklidu.

Obrázek: Sedací souprava a křesla bývají na nožkách, což vám velmi usnadní úklid. Zdroj: idwitalia.com - italské sedací soupravy


Středem obývacího pokoje je konferenční stolek, který bývá designovým skvostem. I zde se volí lesklý materiál pro odrážení světla.

Obrázek: Konferenční stolek v italském stylu vybírejte nadčasový a se zajímavým designem. Zdroj: idwitalia.com - italské sedací soupravy

Ložnice v italském stylu

Italská ložnice je místem klidného odpočinku, který praví Italové nikdy nevyškrtnou ze svého harmonogramu. Do ložnice volte převážně přírodní materiály i barvy. Typický je dřevěný nábytek či prvky s umělým kamenem. V poslední době se těší velké oblibě pískovec, se kterým se vytváří na zdech nejrůznější zajímavé struktury.

Obrázek: Pro ložnici v italském stylu jsou typické přírodní materiály. Zdroj: idwitalia.com - italský nábytek do ložnice

 

Ložnice se obvykle ladí v bílé barvě nebo krémových tónech s občasným kontrastním akcentem. Důraz se klade především na vzdušnost prostoru, proto je zde, podobně jako v kuchyni, vše skryto do systematických skříní. 

Obrázek: Italská ložnice je velmi vzdušná, proto jsou všechny věci skryty v úložných prostorech. Zdroj: idwitalia.com - šatní skříně a úložné prostory

 

Největší pozornost má však v ložnici samozřejmě postel. Ta musí být velmi kvalitní, stejně jako matrace a ložní prádlo. Postele mohou být netradičně zakulacené, opět na nožkách pro snazší úklid. Materiál vybírejte dřevo, ekokůži či mikroplyš.

Obrázek: Italské postele mohou mít zajímavé tvary, například působivě zaoblené čelo postele. Zdroj: idwitalia.com - italské postele

Koupelny v italském stylu

Cílem pravé italské koupelny není pouze naplnit hygienické potřeby, ale dopřát vám absolutní relaxaci. Koupelna slouží jako místo nerušeného soukromí, kde můžete v klidu vklouznout pod hydromasážní sety a zregenerovat své tělo i mysl.

Obrázek: Italská koupelna často připomíná privátní wellness. Zdroj: idwitalia.com - italské koupelny

„Mezi významné dodavatele špičkového nábytku do koupelen bych určitě zařadila společnosti jako je Agape, Kartell, Edoné či Antonio Lupi. Za zmínku určitě stojí designová řada Nike od firmy Edoné, která se vyznačuje geometrickými minimalistickými liniemi s řezem 45°. Vhodná je zejména do menších prostor, kterým dodá vzdušnost a luxusní puristickou dimenzi vybízející k odpočinku,“ říká Katerina Kersey.

Každá koupelna by se obvykle dala rozdělit na tři sekce – vana, sprcha a umyvadlová část. Sprchy jsou obvykle prosklené, vany se umisťují na okraj schůdku či výklenku, případně stojí zcela samostatně. 

Obrázek: V italské koupelně obvykle najdete vanu i sprchu. Zdroj: idwitalia.com - italské koupelny

 

Ptáte se, kde italští designéři berou inspiraci na tolik krásy? Mají ji prostě v krvi. Jak dodává Katerina Kersey: „Ačkoliv italský design je dnes již pojmem - respektive “značkou sama o sobě”, která se šíří světem zvučnou silou distribuovanou především do zahraničí, tak italové díky své tradici s citem pro krásu a vášeň života mají design prostě v krvi.“ Nám v České republice nezbývá nic jiného než se inspirovat.

Veškeré fotky k článku poskytla společnost IDWItalia, která nabízí pravý italský design v pražském showroomu. Děkujeme také Katerině Kersey a Tereze Janků.

Sdílejte:
Témata článku:
byt nákupní rádce