08.07.2016 / Domov


Klimatizaci většinou nepořizujete každý rok. Na co si tedy dát pozor, abyste se při instalaci nenechali napálit a vše proběhlo hladce?

Nenechte se zlákat cenovou výhodností mobilních klimatizací a nechte si spočítat i multisplitové řešení, tedy klasickou nástěnnou klimatizaci. A do výpočtů a předpokladů pak nezapomeňte zahrnout efektivitu, hlučnost i design vybraných kandidátů.

Začněte plánovat po Novém roce

Rada, která vám teď radost neudělá, ale zato příští rok začnete včas. V době, kdy se léto začne připomínat, byste měli mít hotovo. Ideálním měsícem, kdy začít hledat dodavatele, je tak leden. 

Neklimatizujte nebesa

Klimatizace i zahřeje

Klimatizaci můžete používat i v chladnějších dnech k rychlému zvednutí teploty v místnosti. Využijete ji tak celoročně.

Vzhledem k tomu, že mobilní klimatizace potřebuje mít vývod do exteriéru, skončíte s pootevřeným oknem, kterým vám dovnitř půjde teplo, nebo výřezem do skla – což ale u většiny moderních oken možné není. Ani jedno není ideálním řešením a odrazí se na účtu za elektřinu. A pokud jste přesvědčeni, že mobilní klimatizace je jen nouzové řešení, pak s vámi souhlasíme.

Peníze nejsou všechno

Ještě než dostanete nabídku, spočítejte si potřebný výkon – pomůže vám i Kalkulačka klimatizace. Tam najdete i orientační cenu instalace. Pokud vás v porovnání s mobilní verzí překvapí, podívejte se na celkové roční náklady a porovnejte hlučnost. Právě ta bude v horkých nocích rozhodující.

Nad hlavu nikdy

(zdroj: cz.depositphotos.com)

Vnitřní jednotky by nikdy neměly vyfukovat studený vzduch na hlavu. Neměly by tedy být umístěny u čela postele, nad pohovkou, nad křeslem – ale právě na opačné straně. Někde pomůže přesunutí skříně, jinde budou nutné menší stavební úpravy. Dodavatel by s vámi měl domácnost projít a navrhnout ideální řešení z hlediska komfortu, chlazení i ceny.

Zkontrolujte si nabídku

Nabídku od dodavatele pročtěte, ať vás pak nic nezaskočí. Kromě materiálu a instalace tam nesmí chybět doprava, stavební práce nebo vyzkoušení instalované klimatizace. Další položky jsou náplň klimatizace a délka rozvodného potrubí. Pokud odvod zkondenzované vody z klimatizace nepůjde samospádem, pak budete potřebovat i speciální mikročerpadla. Vše raději překontrolujte a nakonec se ujistěte, že domluvené termíny skutečně platí.

Odvezte rodinu k babičce

Instalace sice trvá jen pár dní, ale zasáhne do všech místností domu. Doma by tak měli zůstat jen ti, kteří doma skutečně být musí – kvůli dohledu nad stavbou. Ostatní členové rodiny ať jedou na výlet, ušetříte si nervy.

Techniku zabalte

Čeká vás pár dní lehkého chaosu, a proto bude lepší, pokud citlivou techniku, jako jsou televize, přehrávače nebo hi-fi, překryjete igelitovou plachtou jako při malování. To samé doporučujeme u šatníku, peřin, komod a botníků. A ti skutečně pečliví mohou přelepit i kuchyňskou linku. Jen si nezapomeňte vyndat pár hrníčků a skleniček pro sebe i řemeslníky.

Klimatizace i květiny zaleje

Součástí klimatizace je i tzv. kondenzát, tedy čistá voda získaná ze vzduchu. Tou můžete zalévat květiny, stačí kondenzát nechat odkapávat do dobře přístupné nádoby.

Zvažte služby úklidové firmy

Slušní řemeslníci po sobě uklízejí, ale nikdy to neudělají tak jako vy. Nebo paní z úklidovky. A protože prach ze stavebních prací je jemný a dostane se na místa, kde byste jej nečekali, zvažte pomoc v podobě jednorázové úklidové výpomoci – pokud ovšem svoji „paní na úklid“ ještě nemáte.

A teď už jen zbývá popřát dobrého dodavatele a rychlou a bezproblémovou instalaci. Příští léto si tak užijete v příjemném chládku.