15.10.2018 / Domov


Pasivní domy jsou stále více oblíbené, jsou totiž šetrné k přírodě, ale i k vašim výdajům za energie. Pojďme se s nimi seznámit.

Co je to vlastně pasivní dům

Pasivní dům není o architektonickém stylu nebo speciálním stavebním systému, je o u úspoře. O energetické úspoře. Jedná se tedy o stavbu, která splňuje velmi přísná kritéria na: 

  • roční spotřebu tepla pro vytápění, 
  • roční spotřebu primární energie, 
  • neprůvzdušnost budovy.

Mnoho lidí považuje pasivní domy a nízkoenergetické za totéž. Ale není to tak. Pro nízkoenergetické domy neplatí tak přísná kritéria. V současné době existuje dokonce i nulový dům. Co to znamená? Je to dům, který svou energetickou potřebu pokrývá pouze z vlastních zdrojů. Na druhé straně máme tradiční stavby, kde nás o energetické spotřebě informuje energetický štítek

Pokud se chystáte postavit dům nebo vás čeká rekonstrukce, vezměte v potaz pasivní a nízkoenergetické varianty už při navrhování a projektování stavby. Vyplatí se to. Počáteční náklady na stavbu mohou být sice o 10 až 20 % větší, ale vrátí se vám v podobě výrazných energetických úspor během několika let užívání domu.

Jak vypadá pasivní dům

Vše začíná u kvalitního architektonického návrhu. Pokud nepodceníte pečlivou přípravu, získáte energeticky velmi úsporný dům. Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo z čeho pasivní dům musí být. Cihly, beton, dřevo - vše záleží jen na vás. Nerozhoduje ani počet pater a jaké si do domu pořídíte vybavení. 

Co byste však měli při výstavbě pasivního domu zohlednit? Základem je silná izolace, kvalitní okna a rekuperace (zpětné získávání tepla). Důležitou roli hraje také volba pozemku, tvar domu a způsob větrání. 

A jak vypadá ideální pasivní dům? Má tvar kvádru s delší stranou orientovanou na jih. Právě směrem na jih jsou pak situované místnosti, ve kterých obyvatelé domu tráví hodně času. V severní straně domu se pak nachází technická místnost, schodiště, chodba a ostatní místnosti s malými nároky na přírodní osvětlení. 

Samotné rozvržení interiéru rozhodně nepodceňte, závisí na něm efektivní využitelnost prostorů, spotřeba energie a ve finále i vaše spokojenost. Na správné uspořádání domu má vliv několik faktorů: 

  • Tvar by měl být málo členitý.
  • Největší plocha se sklem by měla být směřovaná na jižní stranu. 
  • Nejmenší okna by naopak měla být na straně severní.
  • Letní stínění, které zabrání přehřátí interiéru. 

Velmi důležité je od sebe oddělit vytápěné a nevytápěné prostory. Také pečlivě promyslete velikost a umístění prosklených ploch. V případě, že bude sklo tvořit více než 40 % jižní fasády, riskujete velké letní přehřívání celého objektu. Pokud si velká okna odpustit nechcete, zvolte stínění v podobě žaluzií nebo pergoly.

Pomocníci s šetřením energie

Jedna z možností, která vám v pasivním domě ušetří energii je fotovoltaická elektrárna s panely instalovanými na střeše domu. Jistě také oceníte baterii na ukládání energie z této elektrárny. 

Solární elektrárna vyrábí nejvíce energie přes den, kdy jsou lidé v práci. Naopak ráno nebo večer, když zapínají spotřebiče, není osvit dostačující, proto je výhodné mít také baterii, do které je možné elektřinu ukládat.

Další pomocník při úsporách je tepelné čerpadlo, v podstatě funguje obráceně než lednička. Teplo odebírá zvenčí (ze země, ze vzduchu nebo z vody) a přenáší ho do domu. A proč se v současné době těší tepelná čerpadla takové oblibě? Jedná se o velmi jednoduchý a ekologický způsob vytápění. Uvádí se, že přibližně 75 % energie čerpadla získávají z obnovitelných zdrojů a 25 % z elektrické sítě. Další velké výhody se skrývají v levném provozu, snadném ovládání a dlouhé životnosti.

Dotace nejen pro dřevostavby

Pokud se pro fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo rozhodnete, pečlivě si prostudujte program Nová zelená úsporám od ministerstva životní prostředí. Na nákup těchto zařízení vám stát přidá až 155 000 Kč. Dotace se vztahuje také na zateplení domů svépomocí nebo na výměnu nevyhovujících kamen. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nově také rozšiřují program “Dešťovka”. Chtějí tak podpořit lepší hospodaření se srážkovou vodou a odpadními vodami. Dešťovou vodu můžete využít například jako zálivku zahrady nebo pro splachování WC.

Výstavba pasivního domu není nejlevnější záležitostí, ale časem se vám vaše investice vrátí. A to už vůbec nemluvíme o ekologické stránce celé věci, ta je k nezaplacení. 

Sdílejte:
Témata článku:
důmnákupní rádcereality