27.07.2017 / Domov


Ať vás domácnost poslouchá na slovo! Porovnali jsme chytré asistenty a odhadli, jaký se bude hodit pro vás.

Chytrá domácnost se zatím nejčastěji ovládá mobilem. Co kdyby ale stačilo přání jen vyslovit, jak to dělají postavy v amerických filmech, jako jsou třeba Iron Man, Ona nebo Proč právě on?  

Seznamte se s chytrými asistenty, kteří sice nikdy neodmlouvají, ale jejich hlas vyvolává závislost na jednoduchosti ovládání.

Internet věcí (IoT) přináší do fungování domácností velikou revoluci. Technologie jsou čím dál dostupnější a portfolio jejich využití se neustále rozšiřuje. Ovládání systémů probíhá obvykle přes aplikaci v telefonu nebo samostatný ovládací panel, ale čím dál populárnější je také ovládání hlasem pomocí chytrých asistentů.

Kdo hraje první ligu?

Pravděpodobně nejznámější asistentkou je Siri, jejíž líbezný hlásek k vám promlouvá ze všech zařízení s nakousnutým jablíčkem na zadní straně.

S funkcemi pro chytrou domácnost však jako první přišel Amazon, když uvedl na trh 360° reproduktor Echo. Jeho schopnosti reagovat na hlasové příkazy tehdy zmínil v návodu pomalu malým písmem a až pod dvěma hvězdičkami, ale uživatelé si je rychle oblíbili. Proto začal okamžitě přidávat a integrovat další funkce a služby, které dnes jeho spolehlivá asistentka Alexa nabízí.

Svého asistenta má také Google. Ten sice nedostal žádné originální jméno jako jeho konkurenti, ale díky integraci služeb Google má nejlepší možnosti vyhledávání a neztratí se ani v oblasti podpory příslušenství. Probouzí se jednoduchým pokynem „Ok, Google“, který si proto, aby nedošlo k chybě, jako majitelé zařízení navíc namluvíte sami.

Krok s konkurencí drží i Microsoft se svojí hlasovou asistentkou Cortanou, ale stávající propojení se systémy IoT je momentálně velmi úzké a mělo by se rozšiřovat až časem. Microsoft nicméně uzavřel spolupráci se společností Harman Kardon, předním výrobcem audiozařízení (zvukových zařízení), a společně představili první chytrý reproduktor s virtuální asistentkou s názvem Invoke.

Splní vám každé přání

Všechny platformy vnímají rozličné příkazy a možnosti jejich využití jsou opravdu rozmanité. Máte-li propojenou domácnost, můžete hlasem ovládat světla, termostat, kávovar, žaluzie nebo třeba zámky. Kromě toho můžete také přidávat události do kalendáře, nechat si najít trasu na mapě, pouštět hudbu nebo se ptát na počasí a výsledky sportovních utkání. Chytrý asistent vám buď rovnou odpoví, zobrazí výsledek na displeji telefonu, nebo provede danou akci. Třeba vytočí číslo nejlepší pizzerie v okolí. Objednat si ale musíte sami. Alespoň zatím.

Díky plné integraci služeb Google v oblasti vyhledávání celkem pochopitelně vede Google Home, jehož velkou výhodou je také rozpoznávání hlasů. Ve vícečlenné domácnosti tak reaguje na každého individuálně, což by se brzy měla naučit také Alexa.

S češtinou nepočítejte

V tuzemsku se chytří asistenti potkávají s podobným problémem jako Netflix, neumí česky. Jenomže zatímco největší internetová televize na světě se tento nedostatek snaží řešit alespoň pomocí titulků, asistenti žádného z technologických gigantů na nás v nejbližší době česky určitě nepromluví.

Bez znalosti anglického jazyka se tak sice neobejdete, ale váš přízvuk rozhodně nemusí být jako z My Fair Lady. Že si asistenti poradí s jakýmkoliv akcentem, ostatně ukázala i epizoda Teorie velkého třesku, ve které si Siri nefalšovanou indickou angličtinou namlouval Rajesh. Na opětování lásky si však u všech zařízení také ještě nějaký pátek počkáme.

Amazon v Česku strádá

V Česku mají Apple s Googlem oproti Amazonu, jenž nemá ani českou mutaci svého e-shopu, velikou výhodu v podpoře a zastoupení. I samotnou aplikaci Alexa je třeba na smartphone stáhnout z neoficiálních zdrojů, což bude pro majitele zařízení s iOS poměrně tvrdým jablíčkem.

Tak který je pro vás?

S Alexou od Amazonu pohovoříte prostřednictvím 360° reproduktoru Echo, který vám navíc skvěle ozvučí celý obývák. Pokud si však na kvalitní zvuk příliš nepotrpíte nebo vám naopak zdmi otřásá nadupané domácí kino, je ideálním řešením výrazně levnější Echo Dot. Miniaturní reproduktor má sice jen základní zvukový projev, ale vychází daleko levněji a nabídne prakticky totožnou funkcionalitu. Díky velmi nízké ceně se jedná o dobrou volbu na oťukávání světa hlasem ovládané domácnosti.

Zajímavou novinkou od Amazonu je Echo Show, který svým vzhledem připomíná spíše fotorámeček na komodu, ale věřte, že umí daleko víc. Na sedmipalcové obrazovce vám ukáže veškeré informace, které jinak musíte hledat v aplikaci na telefonu, a dobře poslouží také při videohovorech. Z celé nabídky je však nejdražší. V závěsu za ním je pak stylový Amazon Echo Look s kamerou s vysokým rozlišením. Svého zástupce s názvem Smart Assistant již představilo také Lenovo a do budoucna se očekává, že celý trh s asistenty výrazně poroste.

Google Assistant je dostupný na všech smartphonech s Androidem 6.0 a vyšším, na zařízeních s OS Android Wear 2.0 a vyššími a především na zařízení s názvem Google Home. Podobně jako u Amazonu se jedná o prostorový reproduktor s mikrofonem, na který můžete zavolat přes celou místnost, i když vám zrovna přehrává hudbu. Uslyší vás. Teoreticky můžete některé ze starších zařízení permanentně připojit k reproduktoru s mikrofonem a získáte tak trochu spartánskou verzi řešení od konkurence, ale ideální to není.

Alexa má nejvíc kamarádů

Jedním z klíčových parametrů pro centrální hub vaší chytré domácnosti je nepochybně kompatibilita s IoT řešeními. Největší značky typu Philips či LIGHTIFY slibují podporu všech tří hlavních asistentů (od Googlu, Applu i Amazonu), ale pokud využíváte zařízení od méně známých výrobců, Siri se vaší nejlepší kamarádkou pravděpodobně nestane. Seznam zařízení, se kterými mluví, je totiž poměrně stručný. Google Home je na tom o něco lépe a na plné čáře pak oba drtí amazonská Alexa, a to díky tomu, že měla podporu zařízení pro chytrou domácnost jako první a zároveň je otevřena vývojářům, kteří neustále pracují na doplňkových funkcích a možnostech propojení.

Kompatibilita

Před nákupem jakéhokoli zařízení si raději vždycky zjistěte, s jakými řešeními je kompatibilní. Učinit tak můžete na oficiálních stránkách výrobců.

Alexa
Google Home
Siri

Den s chytrým asistentem

A jak vypadá život ve společnosti chytrého asistenta? Jako když vám bylo šest a maminka vás budila do první třídy. Ráno nemusíte poslepu šmátrat rukama, abyste pod polštářem našli mobil a odložili protivný budík. Místo toho jen řeknete asistentovi, aby jej odsunul, ten vám to potvrdí a za deset minut zazvoní znovu. Řeknete, že už vstáváte a on ať zatím roztáhne žaluzie a zapne kávovar. Nemusíte se hned balit do deky a hledat ponožky, protože asistent ví, že má nad ránem zatopit. „Jak dneska bude, Siri? A mám raději vyrazit do práce dřív?“ zeptáte se třeba při čištění zubů. S tím si totiž také zatím musíte vystačit sami. „Polojasno a pětadvacet, pršet by nemělo. Vyrazit můžeš jako vždycky, na trase jsem nenašla žádné dopravní události, Tomáši,“ řekne vám starostlivě.

Při snídani se zase můžete zeptat, co máte dnes v kalendáři a s kým se máte potkat. Pokud chcete večer nakoupit, nadiktujete mu rovnou seznam a on jej uloží do poznámek. Zeptáte se, v kolik se večer hraje ten fotbal, a ať vám to ještě raději připomene čtvrt hodiny před výkopem. Před posledním lokem kávy, kterou vám ráno udělal, ho ještě můžete poprosit, ať vám vytopí a nastartuje auto, a můžete vyrazit. Při odchodu z domu pak jen zavelíte, že je třeba aktivovat režim „mimo domov“, čímž se zapne alarm, vypnou světla, sníží teplota termostatu a zamknou se za vámi dveře.

Ovládání na dálku

V autě cestou z práce požádáte asistenta prostřednictvím svého telefonu, ať doma začne topit a dá vařit vodu na kávu. Po příjezdu mu zase řeknete, ať rozsvítí světla na sníženou intenzitu, a zeptáte se, jestli zatím může najít recept na to, co včera večer vařil Pohlreich. Při vaření vám pak přeříká nejdůležitější zprávy z domova i ze světa a pak zavlaží trávník na zahradě. Když budete chtít. Stejně tak už rovnou může zatopit v koupelně a pustit televizi v obýváku. Najde vám i nejlepší komedii na osamělý večer nebo může zavolat kamarádce. Pak už jen řeknete, že jdete spát, ať vám v ložnici pustí rozečtenou audioknihu od Bukowského a pustí noční režim. To se zatáhnou žaluzie, aktivuje alarm u vchodu do domu a po dvou hodinách mírně ztlumí topení.

Praktické jsou také režimy domu – například když jste mimo dům, aktivujete příslušný mód, načež se ztlumí termostat, zatáhnou žaluzie a aktivuje alarm. Ještě než domů dorazíte, přepnete zpátky na domácí režim a spustí se topení a světla v předsíni.

Vedle nešlápnete ani s jedním

Dosáhnout výše uvedeného samozřejmě obnáší poměrně vysoké náklady na kompatibilní zařízení a celkově moderní zařízení celého domu či bytu. Pokud však disponujete chytrými žárovkami a třeba chytrým termostatem, můžete se k něčemu takovému díky chytrým asistentům dostat velmi blízko. Při výběru vhodného asistenta záleží především na tom, co od něho očekáváte, a jaká zařízení používáte.

Apple HomeKit je dobrou volbou, pokud váš šuplík s elektronikou připomíná jablečný sad, ale jinak s ním moc nepochodíte. Je známo, že Apple se zbytkem technologického světa příliš nekamarádí. Jestliže si chcete hrát s co nejvíce různými zařízeními a ušetřit na vstupních nákladech za domácí reproduktor, řada Amazon Echo vám jistě bude vyhovovat. A pokud jste zvědaví, rádi využíváte všemožné služby Google a používáte periferie od zavedených výrobců, pravděpodobně vás nezklame Google Home.

Sdílejte:
Témata článku:
chytrá domácnostdomácnost