07.08.2016 / Domov

5

Podle všech výpočtů by panely měly pokrýt celoroční spotřebu energie běžné české domácnosti. Je to ale tak i v praxi?

Doby, kdy fotovoltaika měla smysl jen na těžko přístupných místech nebo jako doplňkový zdroj energie, jsou pomalu minulostí. Rozvoj technologií a tím kvalitnější solární panely společně s velkokapacitními bateriemi ukazují směr, kterým se v Česku vydává trend získávání energie z obnovitelných zdrojů. Je ale skutečně všechno tak pozitivní?

Využijte dotace

Při zpracovávání projektu trvejte na zohlednění podmínek pro dotace. V rámci programu Nová zelená sporám tak můžete získat až 100 000 Kč a kromě toho i využít fotovoltaice na míru šité finanční produkty. (Přehled úvěrových produktů pro fotovoltaiku)

Fakta o solární energii

Přestože má Česká republika rozdílná klimata, vzhledem k zeměpisné šířce, na které zde záleží, se nejedná o velké rozdíly. Lze tak říci, že na každý 1 m2 získáte 1 MWh ročně. Na běžném rodinném domě se šikmou (sedlovou) střechou máte k dispozici mezi 50 a 70 m2 plochy střechy a 30–60 m2 fasády, obojí obrácené na jih. Přitom celková spotřeba energie běžného rodinného domu je mezi 10 a 20 MWh. Stačí letmý propočet, aby se zdálo, že díky prodeji energie z fotovoltaických systémů z vás mohou být boháči. Realita je ale trochu jiná.

Slunce v číslech

Energie dopadající na 1 m2 jižní střechy se sklonem 40°

Měsíc

[kWh]

Leden

42

Únor

61

Březen

98

Duben

122

Květen

148

Červen

138

Měsíc

[kWh]

Červenec

157

Srpen

144

Září

108

Říjen

89

Listopad

39

Prosinec

31

Ročně

1 177

 

Podívejte se na důvody pro a proti fotovoltaice

Proti: Slunce nesvítí celý rok stejně

Pro: Kvalita panelů strmě roste

Odborně řečeno, kolísavý přísun slunečního záření je důvod, proč nelze fotovoltaiku využít po celý rok jako jediný zdroj energie. Je potřeba ji doplnit – ať už tepelným čerpadlem, bateriemi, tradičním napojením na síť (elektřina, plyn), či tuhými palivy (dřevo, uhlí). Panely, které dříve měly při zatažené obloze až 10× nižší účinnost, jsou minulostí. Dnes je rozdíl mezi slunečným a propršeným dnem stále viditelný, ale nikoliv tak výrazný jako dříve.

Proti: Kolektorů musí být skutečně mnoho

Pro: Technologie nabízejí i jiné možnosti

Tato krátká průměrná doba slunečního svitu během roku spolu s velkým kolísáním intenzity má za důsledek poměrně nízkou účinnost přeměny záření na elektřinu a tím i nutnost osadit poměrně velkou plochu.

Přestože osvědčeným a prověřeným způsobem získávání energie jsou kolektory, ve světě se začínají prosazovat i další řešení – například fotovoltaický nátěr nebo speciální průhledný materiál, který může být osazen do okenních rámů místo skla. Vše je zatím ve fázi testování, ale existuje poměrně velká pravděpodobnost, že za pár let se tato řešení stanou široce dostupnými.

Proti: Fotovoltaika je drahá

Pro: Solár vám peníze ušetří

Běžně platí, že počáteční investice je poměrně vysoká a nevrátí se vám dříve než za 15 let. Na ohřev vody a vytápění získáte jen 20–50 % z celkového slunečního záření, u FVE je konverze ještě nižší – zhruba 15–20 %. Většina se totiž ztratí v atmosféře cestou k panelu nebo zmizí během procesu přeměny jednoho typu energie na energii jinou.

Přes vstupní náklady vám fotovoltaický systém pro ohřev vody dokáže pokrýt až 60 % potřebné energie, a tudíž i peněz. U vytápění je to až 30 % nákladů. A ještě jeden nesporný fakt – energie ze Slunce tady byla, je a bude rozhodně po miliony let. Můžete se zkrátka spolehnout, že zítra opět vyjde a dodá vám energii, kterou potřebujete. A zadarmo. Kohoutek nikdo nezavře a stávka horníků vás nerozhodí.

Proti: Kromě instalace FVE jsou nutné i další stavební úpravy

Pro: Stavební úpravy vám šetří peněženku

Při instalaci solární elektrárny jsou u starších domů nutné i další kroky, jako je třeba zateplení, renovace a úprava topení a radiátorů nebo změna druhého zdroje tepla. Zvýší se tak efektivita vytápění a sníží energetická náročnost vašeho domu, ale vyžaduje to další investice.

Ať už se jedná o zateplení, nebo renovaci, jedná se většinou o úpravy, které byste dříve nebo později stejně udělali. Instalace FVE vám jen změnila priority, a vy jste tak místo stavby nové terasy zateplili dům.

Proti: Samotná FVE nestačí

Pro: FVE je oproti jiným řešením velmi bezúdržbová

Vzhledem k množství získané energie, kdy v zimě je jí nejméně, a přitom ji potřebujete nejvíce, je nutné doplnit solární elektrárnu záložním zdrojem energie. Výsledný projekt je tak dražší i komplikovanější.

Péče o statické panely není nijak náročná a větší kontrolu stačí provádět jednou za dva roky (u natáčecích panelů častěji). Tradiční kotel byste měli nechat prohlédnout minimálně jednou ročně, ideálně však vždy před sezónou a po sezóně. Přestože výrobci garantují životnost 15 až 20 let, není neobvyklé, že panely fungují i 30 a více let. K výměně většinou dochází kvůli technologickému pokroku, nikoliv pro jejich poruchu.

 

Vysokokapacitní baterie v ČR

Pokrok na poli vysokokapacitních baterií je překotný a na trhu se objevují nové možnosti. Pokud vás zajímá, co je možné v Česku, přečtěte si reportáž o instalaci FVE právě s jedním typem běžně dostupných baterií: Reportáž z instalace fotovoltaiky

Důvodů pro FVE je ale více

Provoz fotovoltaiky je zcela bezhlučný, a pokud si pořídíte statické upevnění panelů, pak jsou i velmi snadné na údržbu. Samotná instalace je jednoduchá a nevyžaduje zásadní stavební úpravy (ty se mohou týkat jen snížení energetické náročnosti domu). Spolehlivost celého systému je dlouhodobě vysoká a poruchovost velmi nízká – tedy pokud si vyberete kvalitního dodavatele. Solár navíc zvyšuje životní komfort každého majitele, přestáváte řešit, kolik spotřebujete elektřiny, ale snažíte se maximálně využít vyrobenou energii pro svou spotřebu.

Nepopiratelné plus

Ekologický provoz. Výroba solárních panelů a všech součástí systému je pro planetu mnohem méně náročná než znečištění, ke kterému dochází těžbou, transportem, zpracováním a spalováním uhlí, ropy a zemního plynu.

 

Sdílejte:
Témata článku:
fotovoltaikaúspora energie

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Jaké jsou vaše argumenty pro solár nebo proti němu?

10.08.2016, 11:04

Pavel Balek

Článek se mi líbil, jen se mi zdá zavádějící tvrzení, že pomocí FV panelů lze pokrýt 60% energie na ohřev TUV. To by snad fungovalo v nějakém extrémně příznivém smyšleném případě.

Dále by se hodilo doplnit účinnosti u zmiňovaných nových panelů.

18.08.2016, 14:01

Redakce Bydlíme s Filipem

Hezký den,

děkujeme za váš komentář. Odborník, který se dané problematice věnuje, na vás nezapomněl, jenom toho má teď moc :-) Ihned, jakmile to bude možné, vám odpoví. 

Děkujeme za trpělivost.

 

21.08.2016, 18:11

Pavel Macháček

Dobrý den. V případě FVE skutečně není problém pokrýt 60% spotřeby energie na ohřev TV. Na rozdíl od solárních termických kolektorů FVE využívá vyrobenou energii k ohřevu TV v průběhu celého roku. Tzn. že v zimě a v části přechodného období pochází část energie pro ohřev TV z FVE.

08.08.2017, 13:45

Filip Ptáček

Dobrý den, zajímalo by mě, co se stane s FVE, když vypadne proud?

30.04.2018, 09:32

Anonymní příspěvek

U síťové FVE dojde k odstavení mimo provoz do doby obnovení dodávky elektřiny. Přestane vyrábět, protože je vázaná na síť. U FVE s baterií je možné jet v závislosti na kapacitě a stavu nabití baterie v omezeném režimu dále (světla, lednice, TV a další spotřebiče s nižším příkonem budou fungovat i během výpadku).
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.