11.11.2016 / Domov


Hybridní solární systém by měl znamenat výrazně menší množství energie odebrané ze sítě. Otázkou ale zůstává, zda se vyplatí a co vyžaduje.

Pojmem „hybridní“ systém (HFVE) se nejčastěji používá u fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriovým systémem. Tato varianta může umožnit i ostrovní provoz domu. Hybridní fotovoltaika je systém vhodný pro všechny typy domácností a je určena pro stavby, které jsou připojeny k síti. Umožní tak co nejlépe využít spotřebu vlastní vyrobené energie.

Jak takový systém vypadá?

Systém HFVE je z velké části podobný tomu klasickému. Jeho součástí jsou samozřejmě solární panely a příslušná regulační a směrovací technika. Různí výrobci uvádí tyto hybridní systémy na trh v několika variantách. Část výrobců přizpůsobí vlastní měnič pro FVE a ta druhá využívá stávající technologii a pomocí vlastního řízení v bateriích mění klasickou instalaci v hybridní. Podstatnou součástí jsou tedy akumulátory. U těch je třeba kvůli plynulému běhu elektrárny dbát na dostatečnou kapacitu a výkon, návrh zde závisí na konkrétním požadavku. 

V každém případě platí, že výběru baterií je potřeba věnovat patřičnou péči. Tím se můžete přiblížit ideální, 100% spotřebě vyrobené energie, s poddimenzovaným či špatně zvoleným řešením může být tento poměr poloviční.

Hybridní měnič umožní přepínat dodej energie ze sítě a z vlastní elektrárny a zároveň zajišťuje pokyn pro vyžadované galvanické oddělení od distribuční sítě v případě schopnosti ostrovního provozu. Jedná o poněkud dražší položku, za levnější měnič s výkonem mezi 2,5 a 4 kW zaplatíte okolo padesáti tisíc. Výkonnější střídače pak mohou vyjít klidně až na dvojnásobek této ceny, ty jsou však pro běžnou domácnost zbytečně naddimenzované a potřeba využití všech parametrů, které nabízí, je téměř nulová.

Energii nevrací, pouze ukládá

Jedním z typických znaků hybridního solárního systému je fakt, že nemusíte ihned k instalaci pořizovat bateriový systém, a přesto bude FVE plně funkční. Baterie můžete pořídit následně. Hlavní rozdíl je, že při použití baterií energii, kterou vyrobíte a není přímo spotřebována, uložíte pro pozdější užití. Pokud nemáte možnost akumulace, vyrobená a nespotřebovaná energie z FVE „utíká“ zadarmo do sítě.

U tohoto typu instalací můžete využít dotaci z programu Nová zelená úsporám, která může být až ve výši 100 000 Kč.

Obsluhy se nebojte, HFVE dokáže fungovat samostatně

Možná si říkáte, že takto komplexní systém bude z vaší strany vyžadovat mnoho času stráveného nastavováním a kontrolováním chodu. Základem je k jeho instalaci přizvat odborníka, který vše nakonfiguruje v závislosti na vašich požadavcích. Přístroj poté sám dokáže regulovat tok energií v celém objektu a prostřednictvím počítače umožní přistupovat k veškerým datům týkajícím se výroby a následné spotřeby.

HFVE můžete mít i jako záložní zdroj

Jednou z velkých výhod hybridního solárního systému je i fakt, že díky energii uložené v akumulátorech může fungovat jako záložní zdroj. Při výpadku proudu dokáže v závislosti na kapacitě baterií fungovat i několik dní v kuse, kvalitní hybridní měnič navíc ze sítě na uloženou energii přepne v řádu sekund.

O baterie se bát nemusíte. HFVE je totiž nastavena tak, že se v první řadě zásobuje dům a následně bateriový systém. V případě potřeby pak HFVE si přednostně spotřebováváte uloženou energii a následně berete ze sítě. Nastavený software se o baterie stará zcela sám. Díky monitoringu se o toku energií dozvíte vše a nemusíte se o nic starat.

Má to pro mě smysl?

S návratností investice do HFVE s baterií je to samozřejmě složitější. Investice do takového systému se obvykle dotýká částky okolo 300 000 Kč. Tyto peníze se samozřejmě mohou částečně vrátit prostřednictvím dotací. Celková úspora na účtech za elektřinu se u dobře navrženého systému pohybuje okolo padesáti procent, i zde je ale více rozhodujících faktorů.

Návratnost investice se může vrátit rychleji další kombinací technologií pro využití případných přetoků elektrické energie například k ohřevu vody. Tím zajistíte další efektivitu v otázce spotřeby vyrobené energie.

Fotovoltaická elektrárna je vhodná pro každého zákazníka, ale je velmi důležité správně navrhnout její technické řešení s maximálním využitím a minimálním přetokem.