02.10.2018 / Domov


Chcete dřevostavbu, ale odrazují vás zvěsti, které ohledně těchto domů slýcháte? Pojďme se na ně podívat a vysvětlit si, jak se věci opravdu mají.

1. Dřevostavba má menší životnost než zděný dům

Dřevěné stavby přetrvávají staletí a z hlediska životnosti jsou srovnatelné se zděným domem. Příkladem nám mohou být roubenky v českých horách nebo skandinávské stavby. Životnost dřevostavby je okolo 100 let. Samozřejmě ale záleží na správné péči jako u každé stavby. 

2. Dřevostavba je jen provizorní bydlení 

Tento mýtus se uchytil zřejmě kvůli české tradici v chataření. Dřevostavbou ale nemusí být pouze chata, na kterou naši prarodiče jezdili na víkend. V dnešní době se již jedná o plnohodnotné domy, které mohou souznít s přírodou, ale luxus jim také není cizí. Navíc se často využívají pro sportovní areály, administrativní budovy, nákupní centra nebo showroomy. Neexistuje tedy žádná stavba, kterou bychom ze dřeva nemohli postavit. 

3. Dřevostavba je méně stabilní

Představujete si, jak vaši dřevostavbou cloumá silný vítr, až se nakonec složí jako domeček z karet? Můžeme vás uklidnit, dřevostavba je dům jako každý jiný, a proto by nemohl být postaven, kdyby neodpovídal přísným podmínkám legislativy. Montované dřevostavby je dokonce možné stavět i v seismicky ohrožených oblastech

4. Dřevostavba je náchylnější k požáru a rychle shoří 

Také vás už napadlo, že dřevostavba lehne popelem při každém přeskočení jiskry? Žádný strach. Dřevo je sice hořlavé, samotná dřevostavba je však vůči ohni odolná. Materiály, ze kterých je dům postaven, obsahují látky zpomalující hoření. Například ekopanely mají k základnímu materiálu, kterým je slisovaná sláma, ještě přidanou sodu. Ta hoření výrazně zpomaluje. Dřevo navíc hoří předvídatelným a do jisté míry ovlivnitelným způsobem. Dřevostavba je tedy vůči požáru odolná, rizikem je spíše nábytek a textil uvnitř domu. 

5. Dřevostavbu zničí červotoči nebo plíseň

Plíseň ohrožuje jakoukoliv stavbu, pokud není postavena správně. U dřevostaveb se těmto rizikům předchází využitím vhodných materiálů a správnou konstrukcí stěny. Přístupu vlhkosti zabraňují takzvané parozábrany. A na červotoče také zapomeňte. Dřevo je chemicky ošetřené a červotoč se k němu v konečném důsledku ani nedostane. 

6. Dřevostavba má horší tepelně izolační vlastnosti

Tento mýtus má pravdivý základ. Dřevěný dům opravdu neakumuluje teplo tak dobře jako zděná stavba. To ale není na škodu. V létě se teplo v dřevostavbě nedrží, a proto si uvnitř nepřipadáte jako v sauně. Naopak v zimě se rychle vytopí, protože není potřeba vytápět studené cihlové zdi. Dřevostavba tedy udržuje příjemné klima po celý rok bez velkých výkyvů. 

7. Dřevostavba má špatnou akustiku 

Ochrana před hlukem je jedním z požadavků, které v dnešní době musí splňovat každá stavba. Při konstrukci se používají moderní zvukově izolační materiály, takže dřevostavba má akustiku vyřešenou stejně dobře jako jakýkoliv jiný dům. 
 
Jestli si vyberete dřevěný nebo zděný dům, je jen na vás. Nejdůležitější je, abyste se v něm cítili dobře a správně o něj pečovali. Pak vám bude s radostí sloužit dlouhá léta. 
 
Zdroj fotek: pixabay.com
Sdílejte:
Témata článku:
důmnákupní rádceúspora energie