01.10.2019 / Domov


Stěhujete se a nevíte, kde vám hlava stojí? Sepsali jsme pro vás seznam, díky kterému na nic nezapomenete.

1. Zajistěte si stěhovací firmu nebo dodávku

Ať už se plánujete stěhovat svépomocí nebo necháte vše na odbornících, zajistěte si vhodnou dopravu dostatečně včas. Stěhovací firmu kontaktujte i několik týdnů až měsíců dopředu. Stejně postupujte i s rezervací dodávky. Nezapomeňte se také na konkrétní termín domluvit s přáteli, kteří vám budou pomáhat. 

2. Vypovězte včas nájemní smlouvu 

Bydlíte v pronájmu a stěhujete se do vlastního? Nezapomeňte dát vědět současnému majiteli o vašich plánech dostatečně dopředu. Podívejte se do smlouvy, jakou jste si dohodli výpovědní lhůtu. Je fér ji dodržet. Majitel bude mít dostatek času najít za vás náhradu, vyplatit vám zpět případnou kauci a spočítat přeplatky nebo nedoplatky za energie. 

3. Protřiďte si věci, teď je ta správná chvíle

Přeneste se v duchu do vašeho nového domova. Pokud víte, že představivost není vaše silná stránka, pomozte si vizualizací od architekta. Budete přesně vědět, jak velké jsou jednotlivé místnosti a co se do nich vejde. Právě teď totiž nastává ideální chvíle na protřídění vašich věcí. Co vše si s sebou chcete vzít a s čím se raději rozloučíte? Protřiďte si oblečení, knihovnu, dokumenty i nádobí v kuchyni. Průvodcem vám může být takzvaná metoda Kon Mari, která radí, jak se zbavit nepotřebných věcí ve vaší domácnosti. 

4. Začněte balit

Banánové krabice, bublinkové folie, staré noviny. To vše budete potřebovat pro bezpečný převoz vašich věcí. Krabice poptejte v místním supermarketu nebo se poohlédněte na internetu. V dnešní době existují firmy, které vám za poplatek půjčí požadovaný počet banánovek. Ty jsou na stěhování nejlepší, ale také se nejhůře shání.

5. Upozorněte sousedy

Během stěhování určitě uděláte spoustu hluku a nepořádku. Upozorněte proto své sousedy včas - jak na stávající adrese, tak na té nové. Záleží jen na vás, jestli necháte vzkaz na nástěnce na chodbě nebo obejdete každého zvlášť. Buďte si ale jistí, že ocení vaši ohleduplnost a vy si udržíte dobré vztahy

6. Získejte nové klíče a vraťte ty staré

Bez klíčů se do nového budete stěhovat těžko. Proto včas požádejte o předání klíčů a nezapomeňte ani na ty od garáže, sklepa nebo od popelnic. Stejně tak při odchodu ze starého bytu vraťte všechny klíče majiteli nebo je předejte novým nájemcům. 

7. Zajistěte si parkování

Pokud se nestěhujete do vlastního domu s garáží, zajímejte se, jak je to s parkováním na nové adrese. Můžete parkovat kdekoliv nebo máte přidělené parkovací místo? Nebude sousedům překážet velká stěhovací dodávka před vstupními dveřmi? Čím více informací si dopředu zjistíte, tím rychleji a snadněji se přestěhujete. 

8. Nahlaste změnu trvalého bydliště

Zastavte se v úředních hodinách na úřadu s rozšířenou působností a nahlaste zde změnu trvalého bydliště. Většinu úřadu nemusíte obcházet osobně, informace se k nim dostane pomocí centrálního systému. Je však vaší povinností zkontrolovat si, jestli máte trvalé bydliště opravdu všude změněné. Překontrolujte si změnu u:

  • občanského průkazu, 
  • pasu,
  • řidičského průkazu,
  • pojištění,
  • živnostenském úřadu,
  • registru vozidel,
  • zaměstnavatele, 
  • banky, 
  • katastru nemovitostí, 
  • popřípadě úřadu práce.

9. Přepište energie a vodu

Při odchodu ze starého bytu překontrolujte odečty za energie a vodu a nahlaste si odběr na nové adrese. Nevíte, jak si vybrat toho pravého dodavatele? Využijte Kalkulačku cen energií, na internetu jich najdete několik. Z pohodlí domova si porovnáte ceny i podmínky všech dodavatelů na trhu a najdete toho nejvýhodnějšího pro vás. K elektřině a plynu se připojíte například u ČEZ. Vodu vyřešíte s místním dodavatelem, kterého vám sdělí na vašem úřadě.

10. Zařiďte si TV a internet

Při odchodu ze starého bytu nezapomeňte ukončit poplatky za rozhlasové a televizní vysílání. Na nové adrese si pak zařiďte příjem televizního signálu a internetu. Televizní poplatky vyřešíte na portálu České televize a rozhlasové poplatky na portálu Českého rozhlasu. Pro připojení k internetu využijte regionálního poskytovatele nebo některého z velkých operátorů. Je to jen na vás. 

11. Přihlaste se k novým doktorům 

Stěhujete se do jiného města? Pak se nezapomeňte přihlásit k novým doktorům. Poptejte se přátel, najděte si reference na internetu a obvolejte jednotlivé ordinace. Mnoho doktorů nové pacienty nepřijímá, proto s pátráním začněte dostatečně dopředu. 

Přejeme vám klidné stěhování a šťastný život v novém domově.

Sdílejte:
Témata článku:
byt dům