29.10.2018 / Domov


Dům je závazek na celý život. Proto s výběrem pozemku nespěchejte a počkejte si na takový, který vás chytne za srdce. Poradíme vám, jak na to.

1. Lokalita

Při výběru místa si položte následující otázky:

 • Chci bydlet raději v přírodě, na vesnici nebo ve městě?
 • Budu denně dojíždět do práce?
 • Kolik kilometrů denně jsem ochotný dojíždět?
 • Je z pozemku dobrý přístup na dálnici nebo k němu vede jen okresní silnice?
 • Jaká je v okolí dostupnost obchodů, školek a škol?
 • Je zde možnost autobusového nebo vlakového spojení do okolí?

Odpovědi vám pomohou vybrat vhodnou lokalitu, která bude odpovídat vašemu životnímu rytmu.

2. Velikost

Řadové domy a satelity mají pozemek okolo 300 m². Tento prostor nabízí zahrádku, kde zaparkujete auto nebo postavíte pergolu, ale už se vám sem nevejde bazén nebo záhonky. Optimální velikost pozemku je kolem 500-1000 m². Čím větší pozemek, tím více práce s obhospodařováním a také vyšší cena.

3. Veřejná omezení

Při výběru pozemku si dejte pozor na veřejná omezení. Co se pod tímto pojmem skrývá? Například maximální zastavěnost pozemku, výška domu, počet pater, ale také typ domu. Především v chráněných oblastech musí stavební styl ladit s okolím a vy tak váš nový domov budete muset přizpůsobit požadavkům úřadů.

4. Okolí

Při výběru vašeho vysněného bydlení nekoukejte pouze na daný pozemek, ale prohlédněte si také jeho okolí. Není za plotem například zemědělské družstvo nebo továrna? Je okolí kultivované? Počítejte s tím, že případný hluk či zápach vás bude provázet po zbytek života, proto si okolí pozemku předem řádně proklepněte.

5. Plány v okolí

Vypadá váš pozemek i jeho okolí slibně? Pro jistotu se ještě optejte na místním úřadě na stavební plány do budoucna. Nebude kolem vašeho pozemku procházet dálnice? Nepostaví na poli za vámi satelitní město?

6. Skryté pasti

Našli jste svůj vysněný pozemek za velmi výhodnou cenu? Zajímejte se, jestli v ní není nějaké “ale”. Tím může být například záplavová oblast, chráněné krajinné území, věcné břemeno, vlastnictví třetích osob nebo předkupní a zástavní právo.

7. Rizika

Nejkrásnější pozemky jsou na kopci s výhledem na okolí. Ale i u nich hrozí rizika, například v podobě sesuvů půdy. Pozor si také dejte na vysílače a elektrické vedení v blízkosti pozemku.

8. Světové strany

Na jaké světové strany by měla směřovat okna jednotlivých pokojů?

 • Obývací a dětský pokoj na jih, celý den sem půjde sluneční světlo,
 • kuchyň na východ nebo na sever, aby nedošlo k přehřívání prostoru,
 • ložnice na východ, v noci se místnost nepřehřívá a ráno vás probudí sluneční paprsky,
 • sociální zařízení a technické místnosti na sever nebo západ, tyto prostory potřebují minimum denního světla.

Představte si svůj vysněný dům na daném pozemku. Nebudete koukat do silnice nebo k sousedům, když otočíte obývací pokoj směrem na jih? Orientace pozemku je velmi důležitá, proto ji při výběru nepodceňte.

9. Přístupová cesta

Stejně jako okolí pozemku je důležitá i přístupová cesta. Zjistěte si odpovědi na následující
otázky:

 • Vede k pozemku zpevněná nebo nezpevněná cesta?
 • Kupujete si společně s pozemkem i vlastnický podíl na příjezdové cestě nebo je majetkem města?
 • Kdo se o cestu stará v zimě?
 • Je dobře průjezdná i v nepříznivém počasí?
 • Je cesta průjezdná pro větší vozidla stavby a pro sanitku či hasiče?

Pokud je příjezdová cesta špatně průjezdná, stavební úřad vám dokonce nemusí udělit povolení ke stavbě.

10. Inženýrské sítě

Na pozemku nebo na jeho hranici by ideálně měly být dostupné všechny inženýrské sítě — voda, elektřina, odpady. Nejdůležitější je elektřina, voda se dá řešit studnou a odpady jímkou. V takovém případě však počítejte s dalšími náklady. Pozor na vzdálenost inženýrských sítí od pozemku. Každý metr se vám pěkně prodraží. Přivedení sítí až k domu vám tak může zvednout rozpočet až o několik desítek tisíc.

11. Sousedé

Na sousedské vztahy se při výběru pozemku často zapomíná a to je chyba. Lidé, kteří žijí vedle vás, budete pravděpodobně potkávat dlouhou řadu let. Pokud spolu nebudete mít dobré vztahy, může vám to pěkně znepříjemnit pobyt. Před koupí pozemku obejděte sousedy, představte se a popovídejte si s nimi. S dobrými sousedy můžete navázat přátelství na celý život.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho vysněného pozemku.

Sdílejte:
Témata článku:
důmnávodreality