Zaprší z toho mraku?

Zdenek Pekarek / / Blog


S meteoradarem v kapse vás déšť nepřekvapí na zahrádce ani na výletě.

Aplikace na chytrých telefonech poskytují mnoho služeb, málokterá je ale tak praktická jako meteoradar, s mnohem větším rozlišením a rychlejší odezvou než poskytne předpověď třeba v televizi.
Déšť vás už nepřekvapí uprostřed sekání trávy, a na výletě budete vědět, zda vytáhnout pláštěnku či čekat pod stříškou, až se bouřka přežene.

Jak aplikaci používat

Když prší, víte kolik minut deště vás ještě čeká.Animace vývoje počasí napoví, jestli se neblíží bouřka.

Základem je mapa ČR a okolí, na které se zobrazují snímky z radaru v desetiminutových intervalech. Barevná stupnice ukazuje intenzitu srážek: těžké mraky a slabé mrholení jsou modré, lehký déšť je zelený, silnější déšť žlutý až červený, a kroupy jsou bílé.

Na spodní liště aplikace si modrými tlačítky můžete vybrat 9 posledních snímků z uplynulých 90 minut, oranžová tlačítka ukazují odhad vývoje pro následující necelou hodinu. Šipka vpravo dole spustí animaci oblačnosti.
Horní lišta umožňuje přístup k dalším funkcím, ukazuje čas pořízení zobrazovaného snímku, umožňuje vycentrovat mapu podle vaší polohy či načíst ze sítě nejnovější snímky.

Jak radar funguje

Data pocházejí ze dvou radarů Českého hydrometeorologického ústavu, které jsou umístěny na vrchu Praha v Brdech a na vrchu Skalky u Protivanova na Drahaňské vrchovině. Oba radary jsou umístěny na věžích ve výšce několika desítek metrů nad povrchem a mají dosah cca 250 km. Více se o českých radarech můžete dočíst zde.
Meteoradar detekuje srážkovou oblačnost pomocí odrazu elektromagnetických vln od vodních kapek a ledových krystalů. Analýzou intenzity odraženého signálu je možné zjistit podmínky oblaku na daném místě, radar zároveň pokryje celé své okolí díky kombinaci otáčení a zpoždění odraženého signálu kvůli vzdálenosti, s rozlišením cca 1 km. Intenzita signálu pak typicky odpovídá intenzitě srážek, od mrholení po přívalový déšť a kroupy. Více si o meteoradaru můžete přečíst zde.

Vlastní předpověď podle barevných map může být složitá. Asi nejjednodušší je odhadnout pohyb frontálních bouřek, které postupují vcelku plynulým tempem na dlouhé vzdálenosti. Bouřky z tepla mohou vzniknout velmi rychle a vytrvat na téměř stejném místě, podobně jako bouřky v horách. Silné bouřky mohou mít "kovadliny", na radaru modré až zelené, ze kterých neprší. V zimě pak může sněžit i v oblastech se slabším, modrým signálem, protože v zimě jsou částice v oblacích menší. Další taje předpovědí počasí se dozvíte zde.

Pro pokročilé uživatele

Podržením prstu na mapě můžete zadat vlastní značku.Radar je možné umístit i na jednu z hlavních stránek mobilu.

Na mapě si můžete umístit vlastní značku, třeba tam kde máte chalupu. Stačí zvětšit mapu a dlouze podržet prst na vybraném místě mapy, případně doladit přesné zeměpisné souřadnice.

Na telefonech se systémem Android si můžete vytvořit "widget", minimapu umístěnou na jedné z hlavních obrazovek telefonu. Na rozdíl od hlavní aplikace se nedá ovládat, ale je vždy po ruce a zobrazuje i další užitečné informace, třeba pravděpodobnost deště v okolí v nejbližších desítkách minut.

Kde aplikaci získat

Pro mobily a tablety s Androidem můžete aplikaci zdarma stahovat zde, bez placení se dá stáhnout i pro další typy mobilů a tabletů podle seznamu na stránkách autorů.

I bez aplikace můžete mapy z radarů nalézt na více stránkách, třeba přímo u ČHMÚ.

Kde jste kdy nejvíce zmokli? A pomohl by vám meteoradar? Napište mi do komentářů.

Zdenek Pekarek
Uživatel
Sdílejte:

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.