Zahradní oblouk pro pnutí rostlin vytvoří okrasu

Petr Nováček / / Blog


Radíme s výběrem typu oblouku pro pnutí rostlin na Vaši zahradu.

Potřebujete oddělit 2 části zahrady, případně budujete vstup do zahrady a chtěli byste takové místo něčím ozvláštnit a dodat mu okrasný prvek? V tom případě lze doporučit pořízení zahradního oblouku ze dřeva, nebo kovu, který můžete nechat porůst růžemi, nebo jinými plazivými rostlinami.

Daný typ oblouku byste měli vybírat především podle vzhledu tak, aby do zahrady příjemně zapadnul a nerušil ráz jeho okolí, ale také s ohledem na typ rostlin, které se po něm budou pnout. V neposlední řadě je vhodné myslet na konkrétní místo jeho postavení a podmínky v něm.

Dřevěné zahradní oblouky se hodí především do klasických zahrad

Dřevěné zahradní oblouky zapadají perfektně především do přírodně laděných zahrad a jsou vhodné spíše na slunná místa, ve kterých se nedrží příliš vysoká vlhkost vzduchu. Je totiž nutno počítat s tím, že dřevo je přírodní materiál, který má určitou míru nasákavosti a náchylnost ke vzniku plísní a hub ve vlhkých prostorech. Dřevěný zahradník oblouk v každém případě před jeho instalací opatřete kvalitním lakem, nebo lazurou na dřevo, pokud již není takto připravený z výroby. Zahradní oblouk ze dřeva umístěný na slunném místě a ošetřený kvalitním lakem vydrží bez problému na svém místě v dobrém stavu 10 a více let.

Oblouky z kovu jsou pevnější a odolnější povětrnostním vlivům

Kovové oblouky jsou vhodnější do moderních zahrad, případně vlhkých míst. Ocel, ze které bývají vyrobeny, totiž není nasákavá a pokud má kvalitní povrchovou úpravu (v ideálním případě pozinkovaná konstrukce+ vypalovaný lak komaxit), pak je jeho životnost i ve velmi nepříznivých podmínkách klidně několik desítek let. Kovové oblouky na zahradu v masivnějším provedení z ocelových trubek, nebo profilů jsou vhodné především pro rostliny, které časem dřevnatí a jejich stonky jsou dosti pevné a tvrdé (např. víno, nebo vistárie). Taková rostlina by totiž mohla dřevěný zahradní oblouk po několika letech rozlámat.

Petr Nováček
Uživatel
Sdílejte:
Témata článku:
zahrada

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.