Ratanový zahradní nábytek- provedení a výhody

Petr Nováček / / Blog


Nábytek z umělého ratanu zažívá v posledních letech velký boom.

V posledních 5- 10 letech zažívá obrovský boom zahradní nábytek vyrobený z umělého ratanu. Ale jaké má výhody, jak je vyrobený a stojí za to, abyste nad ním uvažovali při výběru nového posezení do venkovních částí Vašeho obydlí?

Srovnání přírodního a umělého ratanového nábytku

Umělý ratanový nábytek se nechal inspirovat nábytkem z pravého přírodního ratanu, který je vyroben z cca 5 mm širokého proutí pocházejícího převážně z Indonésie, která je také jeho kolébkou. Proutí je spleteno obdobně, jako například při výrobě košíků. Takový nábytek je pak poměrně pevný, stabilní, ale také z důvodu přírodního materiálu nasákavý a poměrně málo odolný vůči povětrnostním vlivům. Používá se proto především v interiéru, protože při venkovním umístění rychle chátrá. Výrobci proto vymysleli konstrukci venkovního nábytku z umělého ratanu, který může být v levnějším provedení tvořen 100% z plastu, který je do forem vytlačován tak, aby připomínal ratan. Dražší a designově propracovanější provedení je pak vyrobeno z kovové kostry, která je opletená speciálně vyvinutými vlákny, která nahrazují přírodní proutí. U toho dražšího ratanového nábytku je pak efekt takový, že je často prakticky k nerozeznání od pravého přírodního nábytku. Přitom má ale velmi dlouhou životnost a výtečnou odolnost vůči povětrnostním vlivům, takže jej můžete ponechat bez obav na zahradě, nebo terase i přes zimu (i když je vhodnější jej jako ostatně všechny druhy venkovního nábytku na zimu uschovat do suché místnosti, nebo alespoň zakrýt prodyšnou plachtou).

Je tedy pořízení ratanového venkovního nábytku výhodné?

Pokud chcete mít na zahradě, nebo terase venkovní nábytek s přírodním nádechem, ale nechcete se o něj pravidelně starat, jak je to nutné například u dřeva, pak je umělý ratan výbornou volbou. Je ale nutno vzít v úvahu, že opravdu věrné imitace ratanového nábytku jsou dražší a pokud chcete opravdu pořídit nábytek, který nepůsobí uměle, pak budete muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Petr Nováček
Uživatel
Sdílejte:
Témata článku:
bydlenívolný časzahrada

Přidejte svůj komentář.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.