Moje zastřešení terasy


Už je to skoro rok, co máme zastřešenou terasu. Jdu se podělit o to, jak jsme ji zařizovali.

Může to vypadat podivně, ale k zastřešení terasy mě nepřivedlo horké léto, ale otravná a dlouhá zima. Bylo by super těšit se výhledem do zahrady během celého roku. A tak jsem se dala do pátrání. Výsledkem je nejenom můj favorit, ale i malý návod, na co se při hledání toho správného zastřešení zaměřit. Třeba pomůže i vám.

Hlavně aby to bylo hezké

Možná je marnivé začínat vzhledem, ale fakt bych nechtěla, aby mi dům a zahradu hyzdila nějaká příšera. K mému domu, který má spíš běžné tvary, jsem hledala něco klasického. Kdybych měla funkcionalistickou kostku, taky bych nestrádala, protože jsem našla na výběr dost minimalistických tvarů. Dobrá zpráva tedy je, že máme dostatečný výběr a není potřeba ve tvaru zastřešení dělat kompromisy. Zvolte podle charakteru domu a bude to vypadat dobře.

Kromě tvaru jsou na vzhledu zastřešení důležité barvy. Konstrukce je zpravidla hliníková, a tak se dá její povrch dobře přizpůsobit vzhledu domu. Já bych chtěla mít profily zastřešení sladěné s dřevěnými okenními rámy. Jenže ne každá firma umí dodat konstrukci v dekoru dřeva. Nedala jsem se, pátrala jsem a našla! Pokud preferujete barevnou kostru, máte to snazší, protože  výrobci naprosto běžně nabízí barevné rámy podle vzorníku RAL.

No a pak je tu ještě otázka výplně. Levnější alternativou skla je polykarbonát. Měla jsem vůči němu předsudky, ale když jsem ho viděla ve skutečnosti, zjistila jsem, že vypadá překvapivě dobře. Porovnávala jsem si čirý a kouřový. První je ideální pro čistý výhled do okolí, druhou variantu bych si uměla představit někde u pěkné restaurace, dává víc soukromí. Takže až budete vybírat materiál krytiny, nenechte se unést stereotypem, jako se to nejdřív stalo mně.

Já jsem se ale nakonec rozhodla pro sklo. Je sice dražší, ale s tím se nějak srovnám. O volbě rozhodly jeho výhody: je víc čiré (pro můj výhled do přírody) a odolné (pro moje děti a zvířata). Navíc umožňuje díky své pevnosti vytvořit velké plochy bez rušivých profilů, což je přesně to, co chci mít.

A teď prakticky

Taky nesnášíte běhání po úřadech? Na některá zastřešení terasy nepotřebujete stavební povolení! Nemusí to ale platit pro každou konstrukci, je lepší si zavolat na stavební úřad a poradit se. Jeden hovor vydá za hodinové brouzdání po internetu, ze kterého člověk stejně není ve výsledku moudrý.

Kdejaké zastřešení má posuvné prvky, jde ale o to, aby vyhovovaly zrovna vám. Já osobně chci v létě odsunout celý modul i se stropem a být vlastně na zahradě. Na jaře a na podzim otevřu jedny dveře a to bude stačit. Nejsem přece rybička v akváriu, abych se na svět dívala celý rok přes sklo.

První ukopnutý palec vám dá vědět, že jste měli myslet na zapuštěné pojezdy. Možná vám to přijde jako detail, vždyť si rychle zvyknete. Jasně, po pár bolestivých zážitcích si to budete stoprocentně pamatovat. Otázkou je, jak rychle na to přijdou vaše děti a kolik vylitých drinků a potlučených hostů si můžete ušetřit.

Zapomenout byste neměli na boční vchod. Díky němu budete hlavně v zimě procházet z domu na zahradu a zpátky bez otvírání posuvných segmentů. Pohlídejte si jen, aby byl vchod zamykací.

A když jsme u těch vstupů, nadchly mě extra dvířka pro zvířata. Jak už jsem říkala, mám kocoura a psa. Do dveří na zahradu jsme jim před pár lety pořídili dvířka a nerada bych se se zastřešením vrátila do doby, kdy jsem je pravidelně zapomínala na mraze. Chudáci moji, to už se fakt nesmí opakovat.

Už jsem tu naťukla údržbu. Hliníková konstrukce a sklo vypadají jako dobrá volba. Žádné ošetřování dřeva nebo železa, jsou odolné proti poškrábání, a oprava je snadná, pokud by se přece jen něco stalo. Třeba zastřešení SKYTRIUM od Albixonu, které jsem si nakonec vybrala, je téměř bezúdržbové a odolné vůči povětrnostním vlivům.

U nás v zimě dost sněží, takže zaoblený model, co jsem si vybrala, mě zbaví i případného shrnování sněhové pokrývky. Sníh jednoduše sklouzne a hotovo. Co jsem četla, sjíždí z polykarbonátu sníh obecně dobře, což je další plus.

I když je zima, nezapomínám ani na léto. Aby nám na terase nebylo horko, vymyslela jsem si do ní ještě stínění. To nepustí slunce zbytečně moc dovnitř a udrží příjemnou teplotu i horkých dnech. Jsem trochu magor, co se kůže týká, takže si ještě hlídám, aby měla použitá látka UV filtr.

A to je za mě vše.

Sdílejte:
Témata článku:
stavba

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.

05.04.2017, 13:58

Simona T.

Díky, zrovna to řeším. Dvířka pro kočku jsou super nápad!

08.11.2017, 08:58

Anonymní příspěvek

Dobrý den Můžete mi prosím sdělit, zda jste na konkrétní řešení, tedy SKYTRIUM od Albixonu , potřebovala stavební povolení. Momentálně řeším zastřešení terasy u RD. Děkuji
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.