Jak zazimovat chilli papričky


Chilli můžete pěstovat i na balkoně. Pokud ho správně zazimujete, příští rok můžete zase sklízet.

Ideální doba pro zazimování vaší oblíbené pálivky je konec října. Důležité je vybrat pro zazimování silné a zdravé rostlinky. Ty, které už teď mají namále, by rostlinu zbytečně oslabovaly.

Před zazimováním skliďte zbylé plody, pokud jsou ještě zelené, nechte rostlinu ještě pár dní na parapetu. Papričky mezitím dojdou a vy je můžete sklidit s klidným srdcem, že jste o žádné nepřišli.

Dalším důležitým krokem je zastřihávání. Nebojte se zkracovat. Hlavní stonek by neměl mít víc než 15 cm. Rostlinku přesaďte do čertstvé hlíny a dodejte jí hnojivo. Dodáte jí tak živiny, které bude přes zimu potřebovat. Pokud při přesazování zjistíte, že má rostlina příliš dlouhé kořeny, zkraťte je.

Květináč pak dejte na okno v místnosti, kde je chlad (cca do 10 stupňů), ale kam i v zimě svítí sluníčko. Ideální je třeba parapet na chodbě. Takto zazimovanou rostlinu stačí zalévat jednou za dva až tři týdny.

Takto zazimovaná paprička by vám měla dělat radost i další rok.

Jana Valounová
Uživatel
Sdílejte:
Témata článku:
zahrada

Přidejte svůj komentář.

14.10.2017, 20:48

Anonymní příspěvek

Nám se uvedený na více místech doporučovaný způsob již před lety neosvědčil.

Úspěšně přezimujeme tak, že z dna/dnů zalité zdravé a silné papriky nejprve ostříháme plody (není to přímo nutné, ale rostlině to uleví a zelené obvykle doma na okně v teple dojdou) a aplikujeme postřik proti škůdcům, po jehož vstřebání následně papriky přesadíme do květináče s hlínou, ve které doposud rostly, a to v kompaktním balu (obryjeme) odpovídajícímu květináči. Květináč volíme tak, aby odpovídal alespoň uvažovanému objemu koruny po jejím zastřižení, ideálně pak definitnímu objemu koruny, který udržujeme i po následující roky (dle toho se odvíjí i produkce rostliny). Zastřihujeme před nebo po přesazení. Nadbytečný kořenový systém pak uzpůsobíme dle květináče. Větší rány po zastřižení ošetříme (např. štěpařským voskem nebo bílým latexem). Papriku umístíme na světlé místo, nejlépe k oknu, při pokojové teplotě (nad 20 s.C.). Dáme ji, podle vysychání půdy, alespoň týden klidu bez zálivky (samozřejmě, pokud je hlína suchá, je potřeba ji zalít). Pak zaléváme dle potřeby vodou a tekutým hnojivem. Koncem května zdravé a silné rostliny přeneseme a usadíme (pokud je dostatečně velký, tak i s květináčem) ve skleníku. Takto "zazimované" papričky nám dělají radost několik let, a to i přes zimu v bytě. Dvouleté plodí prakticky celoročně.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.