Jak vybrat žaluzie

Iveta / / Blog

2

Nedávno jsem vybírala žaluzie do bytu... a teda jednoduché to nebylo.

Nedávno jsem vybírala žaluzie do bytu. Původně jsem si myslela, že si je během chvilky najdu na internetu a objednám, ale tak jednoduché to nebylo.

Pomocník, bez kterého to nejde

Bez žaluzií se neobejdu. To jsem zjistila, až jsme se přestěhovali. V původním bytě totiž žaluzie byly, a tak jsem je řešit nemusela.  Že mi opravdu chybí, mi došlo, až jsem je na okně marně hledala. Proč?

  • Zajišťují soukromí, takže se nemusíte bát večer rozsvítit v bytě. Ať už bydlíte v úrovni chodníku nebo ve vyšším patře, skrz žaluzie vám do bytu nikdo neuvidí. A nemusíte hlídat každou škvíru jako u závěsů.
  • Jejich hlavní funkcí je ale ochrana před slunečními paprsky. Kromě toho, že vám nepustí dovnitř slunce, pomohou vám zachovat stálou teplotu uvnitř bytu. Především v letních měsících, a hlavně v bytech orientovaných na jih pro vás budou nepostradatelné.

Kam chcete žaluzie umístit

V bývalém podnájmu jsme měli vnitřní žaluzie. Sice existují i venkovní žaluzie, ale do klasického paneláku se standardními rozměry oken jsem chtěla právě ty vnitřní. Na co jsem se u jednotlivých výrobců dívala v první řadě?

  • na informace o ovladatelnosti. K čemu by mi byly nejmodernější žaluzie, když bych s nimi při každém roztažení bojovala.
  • na nabízené barvy. Ano, věc pro někoho zcela podružná, ovšem já mám ráda byt hezky sladěný a útulný. Mnozí výrobci nabízejí pouze bílé žaluzie a ty já jsem nechtěla.
  • na certifikáty kvality. Žaluzie si pořizuji jednou za několik desítek let, tak bych ráda, aby několik desítek let bez problémů vydržely. Nejsem tak bohatá, abych si mohla dovolit kupovat levné věci.
  • na cenu. Zase se nejmenuju Rotschildová, abych si mohla dovolit vydat za nové žaluzie majlant. Ovšem ne všichni výrobci uvádějí na svých stránkách ceny, a tak je musíte obepsat. Šlechtí je, že mi všichni, coby své potenciální zákazníci, odpověděli.

Jak velká máte okna

Vybrala jsem značku Isotra, protože mi ze srovnání všech čtyř výše uvedených kritérií vyšla nejlépe. Ve finále jsem se kvůli standardním plastovým oknům rozhodla pro horizontální žaluzie, ale pokud máte byt například s francouzskými okny, sáhnete spíše po vertikálních žaluziích. Ty lépe zastíní velké plochy. Pak se určitě podívejte ještě na žaluzie plisé. Jedná se o netradiční typ látkových žaluzií, které také zamezují tepelným ztrátám. V „Isotře“ žaluzie prý sami vyrábí, takže u nich jde rozměry navolit podle svých potřeb.

Jednoduchost v moři barev

Do bytu jsem vybírala z horizontálních žaluzií ve standardní velikosti. Nejdřív jsem se rozhodovala jsem se mezi barevným plastovým nebo hliníkovým provedením, ale nakonec zvítězila imitace dřeva. Lépe se totiž hodila k barvě oken. Žaluzie se ovládají manuálně prostřednictvím řetízku, který je opatřený brzdou proti samovolnému sjíždění. Nebo můžete šáhnout po žaluziích s elektronickým ovládáním, takže nic nemusíte vytahovat ručně.

Iveta
Expert
Sdílejte:
Témata článku:
bydleníokna

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.

31.10.2017, 14:29

Anonymní příspěvek

Pěkný článek, my jsme také nedávno řešili jaké žaluzie vybrat, protože ty staré byly již nefunkční (vydržely cca 12 let). Bydlíme ve starším činžáku, tak jsme se rozhodli znovu pro horizontální žaluzie. Po 12 letech se toho hodně změnilo a tak jsme prošli a obepsali snad všechny firmy, které žaluzie montují. Nakonec jsme vybrali firmu Louver.cz - https://www.louver.cz/, která montuje právě značku žaluzií Isotra. Barvu jsme zvolili "leštěný hliník" v silnějším provedení. Oproti bílým na nich není tolik vidět prach, což jsme samozřejmě velmi ocenili wink

08.02.2018, 11:56

Anonymní příspěvek

Nesmírně poutavý článek. Prosím napište ještě něco dalšího, třeba o prazích, nebo kobercích. 
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.