Jak se staví bazénový sen

David Berka / / Blog

5

Tento článek vás provede vymýšlením a realizováním projektu, který si předsevzala jedna rodina

Rozhodnutí postavit zapuštěný bazén padlo na začátku roku a nikdo v rodině netušil, jaká to bude legrace. Co vše je k tomu iniciovalo, jak se s projektem vypořádali a co by doporučili ostatním? Celý příběh i fotografie nového člena rodiny si můžete přečíst a prohlédnout níže.

Jako první byly na řadě dny plné studování, jaké bazény se dají sehnat, jací dodavatelé jsou solidní, jak by bazén měl ve výsledku vypadat, a co mu nesmí chybět. Nejdůležitější ovšem bylo, aby byl bazén funkční a postavený poctivě, tak aby celé rodině vyhovoval i za 10 let. Velkým překvapením na začátku se ukázala návštěva výrobny bazény, respektive na její skořepiny, které jsou velmi tenké, a tedy by unikalo velké množství tepla úplně zbytečně. Z toho důvodu se vymýšlela možnost, kdy je bazén sám o sobě tepelně ošetřený. Nejvhodnější variantou se ukázal bazén s nástřikem polyuretanovou izolací o tloušťce 3 cm s vnější laminací, který by měl mít nejideálnější tepelné vlastnosti.

Zateplení bazénu byl jeden z největších požadavků, neboť při správném zateplení bude možné natáhnout koupací sezónu od dubna do října, což by bylo největším plusem pro nejmenší členy rodiny. Střecha k bazénu se proto stala nezbytností, bez které by se bazén neobešel, oproti plachtě na bazén, která má spoustu nevýhod. Pokud pomineme velký únik tepla při samotném koupání, pak jsou zde velké problémy s manipulací u plachty, dále pak možností, že do bazénu může při jejím přehlédnutí spadnout dítě či zvíře a mnohá další negativa, která od této možnosti odrazovala. U střechy byla objevena jen jedna velká nevýhoda a tou je cena, která mnohdy převyšuje cenu bazénové skořepiny. Původně byla mínusem i výška střechy, kdy na zahradách čněl vysoký oblouk z divného plastu s podivnými proužky, to už ale může být minulostí. Oblouk střechy je nižší, díky lepším konstrukcím, barva může nabývat přírodních odstínů a zákazník si může vybrat, zda chce, aby do bazénu bylo vidět skrz čiré materiály či ne, a ta cena se bude muset nějak překousnout.

Toto zateplení už samo o sobě vykazuje slušné výsledky, ale pokud je člověk zimomřivý, nebo pokud má pouze rád teplejší vodní lázeň, pak by nejlepším doporučením bylo určitě tepelné čerpadlo, které zajistí konstantní teplotu bez ohledu na venkovní teploty a přímotopné těleso, které zajistí teplou vodu i při nižších venkovních teplotách než je 15°C. Tepelné čerpadlo u tohoto konkrétního bazénu bylo zvoleno silnější než by ve skutečnosti bylo potřeba, tedy 9 kW oproti 6 kW, aby nemuselo jet na doraz, a za těch pár měsíců se tento způsob osvědčil.

Stejný postup, tedy zvolení o stupeň lepšího, než by bazén této velikosti potřeboval, se použil i u filtrování bazénu, kdy filtrace by stačila na 5 m3 za hodinu, ale na bazénu je nainstalována, taková která by pobrala 11 m3 za hodinu.

Velké téma se točilo okolo rozhodnutí, zda mít bazén s chlorem či slanou vodou. Nakonec zvítězil chlor, kvůli jednodušší údržbě, ovšem s určitými opatřeními, kdy je chloru v bazénu minimálně a k čištění se používá UV lampa nainstalovaná ve filtraci, což z bazénu dělá příjemné místo pro relaxaci a ne chemickou laboratoř.

Člověk by si řekl, že vybrat a zařídit si bazén je hračkou, ale jen zjistit, co člověk doopravdy chce, a co by vyhovovalo jeho rodině, může být docela oříšek. Trh nabízí opravdu mnoho možností a každý potřebuje splnit jiné požadavky a zároveň se vejít do rozpočtu. Celkově bylo překvapením, že na bazénu není nejdražší bazén, ale veškeré příslušenství okolo, střecha a samozřejmě stavební práce. Ty zahrnují nejen vykopání jámy na bazén, ale i na přídavná zařízení, ke kterým by samozřejmě odněkud měl být přístup. Dále pak je důležité správně změřenou jámu i její výškové parametry (nechceme mít přeci bazén nakřivo) rovně vybetonovat, aby měl bazén pevné a stabilní podloží. Obestavění a zasypávání bazénu, který musí být současně pomalu napouštěn vodou, aby se vyrovnaly tlaky na plášť, se pak jeví jako hračka. Jediné co překvapí je velké množství hlíny a materiálu, které zmizí v okolí bazénu. Důležitou tečkou, která bazénu dodá na dokonalosti, je trávník zasetý.

Ač byl projekt „Bazén“ docela náročný na výstavbu, jeho využití je obrovské a přináší spoustu radosti i zábavy. I ti největší odpůrci bazénů na zahradě zjihnou a začnou zařazovat večerní koupání mezi nové rituály. Plusů se objevila velká spousta, zatímco mínusem je cena a možná pro někoho náročná příprava. Celkový dojem je ale více než pozitivní. Teď už musí jen dorůst ten trávník a vše bude dokonalé.

Výkop bazénu
Výkop bazénu
Přeprava bazénu přes zahradu
Přeprava bazénu přes zahradu
Obsypání bazénu
Obsypání bazénu
Bazén před instalací střechy
Bazén před instalací střechy
Hotový bazénový sen
Hotový bazénový sen

 

David Berka
Uživatel
Sdílejte:
Témata článku:
bazén

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.

03.08.2016, 17:46

Zdenek Pekarek

Jak dlouho se takový bazén staví, od prvního kopnutí do země po konečné zasetí trávníku?

04.08.2016, 12:25

David Berka

Zdenku, bylo to cca 3 měsíce práce. smiley

04.08.2016, 18:31

Josef Zítka

Jaké jsou náklady na tepelné čerpadlo, nebo spíše kolik stojí jeho provoz ?  z kolika na kolik stupnů ohříváte????

děkuji

16.08.2016, 09:04

David Berka

No kolik stojí provoz čerpadla vám v současné době neřeknu, protože bázen je v provozu teprve 3 měsíce. Ale hodně záleží, jakou máte sazbu za el. energii. Zatím jsme použili čerpadlo na začátku sezóny, ale jinak střecha vyhřívá bazén na cca 28 - 30 stupňů, což nám docela ušetří...

23.08.2016, 10:57

Josef Zítka

sazbu máme dobrou protože vytápíme dům tepelným čerpadlem, takže  2,53 za kwh . 

bydlíme ale na Severu kde teploty nic moc, určitě nám s teplotou pomůže střecha která bude na jaře ale i tak je potřeba nejprve vodu ohřát. Můžete mi napsat na muj email pepa,mamutzavináčseznam.cz.

rád bych se optal na pár věcí a je zbytečné tady veřejně. Děkuji
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.